03 Октомври, 2023
0.0227

Се подготвува големо опростување од Матеј Периш: „Никој од нас нема да го заборави...бродовите ќе трубат вечер за него...“

Објавено во: Балкан 23 Мај, 2022

Добивај вести на Viber

Пријателите на Матеј Периш подготвуваат збогување на сплитска Рива од несреќниот млад човек кој се удави на новогодишната ноќ во Белград. Матеј ќе биде погребан тивко, во кругот на семејството на гробиштата Ловринац.

Неговиот татко Ненад ги замоли сите да се воздржат од секакво медиумско внимание на погребот поради исклучително тешките моменти за семејството.

„Знам дека ќе го разберете моето барање и за тоа ви благодарам од мое лично име и во име на моето семејство“, изјави Ненад Периш.

Пријателите и колегите на Матеј решија утре вечер да се простат од него на сплитска Рива.

Сакаат достоинствено да го испратат

„Почувствувавме дека треба да го направиме тоа и сигурни сме дека ќе му се допадне по илјадници и илјадници пораки и убави зборови што му ги оставија на социјалните мрежи неговите граѓани на Сплит, како и граѓани ширум регионот. Секој што сака да дојде утре вечер во град.

Сакаме достоинствено да го испратиме, со надеж дека засекогаш ќе биде меѓу нас и ќе не гледа од некое подобро и поубаво место. Му благодариме што беше пријател што само можевме да го посакаме. Никој од нас нема да го заборави“, вели еден од пријателите на Матеј во интервју за Слободна Далмација.

Во чест на Матеј, тој ќе направи редица чамци во близина на пристаништето на траектот, а бродовите ќе трубат.


Извор: индекс.хр

Можеби ќе ве интересира

БЛОКИРАНА Е ИСТРАГАТА ЗА МАСАКРОТ ВО РИБНИКАР - таткото на Коста на чекор до слобода, причинта е сосема банална

БЛОКИРАНА Е ИСТРАГАТА ЗА МАСАКРОТ ВО РИБНИКАР - таткото на Коста на чекор до слобода, причинта е сосема банална

„ПРОГНОЗИТЕ ЗА СНЕГ СЕ СТАРИ, ДОПРВА ДОАЃААТ НОВИ!“ Ќе ги зголемат ли новите анализи предвидувањата за снежни врнежи во Европа?

„ПРОГНОЗИТЕ ЗА СНЕГ СЕ СТАРИ, ДОПРВА ДОАЃААТ НОВИ!“ Ќе ги зголемат ли новите анализи предвидувањата за снежни врнежи во Европа?

СЕ СТРЕСЕ МОСТАР: Карпи паднаа во дворовите на луѓето

СЕ СТРЕСЕ МОСТАР: Карпи паднаа во дворовите на луѓето

ИМ ПРЕЧИ ХЕРОИЗАЦИЈАТА НА ЗАГИНАТИТЕ ВО БАЊСКА: Рама и Пленковиќ повикаа ЕУ и Западот да ја санкционираат Србија

ИМ ПРЕЧИ ХЕРОИЗАЦИЈАТА НА ЗАГИНАТИТЕ ВО БАЊСКА: Рама и Пленковиќ повикаа ЕУ и Западот да ја санкционираат Србија

Петковиќ тврди дека Бојан Мијаиловиќ е убиен „лице в лице“ додека лежел повреден во Бањска

Петковиќ тврди дека Бојан Мијаиловиќ е убиен „лице в лице“ додека лежел повреден во Бањска

ИСЛАНД Е НАЈБЕЗБЕДНА ЗЕМЈА, СРБИЈА ИЗНЕНАДУВА! Еве каде е Македонија

ИСЛАНД Е НАЈБЕЗБЕДНА ЗЕМЈА, СРБИЈА ИЗНЕНАДУВА! Еве каде е Македонија

ИСТОРИСКИ ДЕН ЗА ХРВАТСКА - им стигнува првиот Rafale од Франција, еве колку пари ќе платат Хрватите за 12 авиони

ИСТОРИСКИ ДЕН ЗА ХРВАТСКА - им стигнува првиот Rafale од Франција, еве колку пари ќе платат Хрватите за 12 авиони

„БАТАЛЈОН НА БЕСМРТНИТЕ ИЗВРШИ ЧИН НА ЖРТВУВАЊЕ“: Работничката партија на Курдите ја презеде одговорноста за бомбашкиот напад во Анкара

„БАТАЛЈОН НА БЕСМРТНИТЕ ИЗВРШИ ЧИН НА ЖРТВУВАЊЕ“: Работничката партија на Курдите ја презеде одговорноста за бомбашкиот напад во Анкара

КУЌА НА МОРЕ ЗА 100.000 ЕВРА ЈА НАПРАВИ ЦРНА ГОРА ТОП ДЕСТИНАЦИЈА ЗА КУПУВАЊЕ НЕДВИЖЕН ИМОТ: Експертот Мекмахон кажа кои се и другите топ локации

КУЌА НА МОРЕ ЗА 100.000 ЕВРА ЈА НАПРАВИ ЦРНА ГОРА ТОП ДЕСТИНАЦИЈА ЗА КУПУВАЊЕ НЕДВИЖЕН ИМОТ: Експертот Мекмахон кажа кои се и другите топ локации