24 Септември, 2021
0.0244

СЕ ПОЗДРАВУВАА СО МИНУВАЧИТЕ, А ИМАШЕ И ПО НЕКОЕ СЕЛФИ: Вучиќ се присети дека излегувал во култната „Тропикана“ во 90-тите

Објавено во: Македонија 29 Јули, 2021

Од вчера во Скопје присуствуваат албанскиот премиер Еди Рама и српскиот претседател Александар Вучиќ кои денеска заедно со премиерот Зоран Заев имаа свои обраќања на Економскиот форум во Скопје, на кој главната тема е иницијативата за отворање на границите меѓу трите држави, Македонија, Србија и Албанија.

Но, вчера попладне беше неформалниот дел од посетата, по што тројцата државници се прошетаа низ центарот на Скопје. На кејот на Вардар ги застануваа случајни минувачи, се поздравуваа, а млада двојка побара со нив да направат и селфи. Со секој од нив двајцата премиери и претседателот разменија по некој збор.

Сепак, она што остави впечатокок, особено за скопјани е изјавата на Вучиќ кој рече дека Скопје е многу променето во последните години, особено од периодот што тој го памети кога неколку пати бил во култниот клуб „Тропикана“.

Локалот беше популарен во 90-тите години и се наоѓаше во центарот на Скопје на булеварот Свети Климент Охридски. Сепак, премиерот Заев изјави дека не знае каде се наоѓал, бидејќи тој е од Струмица и дека не го знае добро Скопје.Можеби ќе ве интересира

Заев потврди: Зборот „бугарски“ пред „фашистички окупатор“ ќе се отстрани

Заев потврди: Зборот „бугарски“ пред „фашистички окупатор“ ќе се отстрани

СИМОВСКИ: МНОГУ СМЕ УПОРНИ, МОЖЕБИ И ЗДОДЕВНИ, НО НЕ СЕ ПРЕДАВАМЕ - ќе ги најдеме и ќе најдеме решение да ги попишеме сите граѓани

СИМОВСКИ: МНОГУ СМЕ УПОРНИ, МОЖЕБИ И ЗДОДЕВНИ, НО НЕ СЕ ПРЕДАВАМЕ - ќе ги најдеме и ќе најдеме решение да ги попишеме сите граѓани

ГИ ЗАГАДУВААТ ПОЧВИТЕ, ВОДИТЕ, ВОЗДУХОТ: Колку време е потребно за распаѓање на пластичните кеси?

ГИ ЗАГАДУВААТ ПОЧВИТЕ, ВОДИТЕ, ВОЗДУХОТ: Колку време е потребно за распаѓање на пластичните кеси?

На црногорско-албанската граница е најдена дрога во возило со македонски таблички

На црногорско-албанската граница е најдена дрога во возило со македонски таблички

ФАКТОР НА ДЕНОТ : Ќе има и трета доза вакцина, има реакции за најавите за исфрлање на „бугарски“ пред фашистички окупатор во учебниците

ФАКТОР НА ДЕНОТ : Ќе има и трета доза вакцина, има реакции за најавите за исфрлање на „бугарски“ пред фашистички окупатор во учебниците

Лице кое се претставило дека е од кабелска нападнало кумановка во нејзиниот дом

Лице кое се претставило дека е од кабелска нападнало кумановка во нејзиниот дом

КОРОНАВИРУС: Има 526 нови случаи и 14 починати

КОРОНАВИРУС: Има 526 нови случаи и 14 починати

Димитриевски: Има ли крај на ова самопонижување?

Димитриевски: Има ли крај на ова самопонижување?

Партиите го потпишаа Кодексот за фер и демократски локални избори

Партиите го потпишаа Кодексот за фер и демократски локални избори