04 Март, 2021
0.0244

СЕ ПРОДАВААТ ЛАЖНИ НЕГАТИВНИ ПЦР ТЕСТОВИ: Цената стигнува и до 800 евра

Објавено во: Балкан 20 Февруари, 2021

Шест лица се уапсени во Србија бидејќи, освен што фалсификувале лични документи, изработувале и негативни тестови за ПЦР, а цената се движела од 100 до 800 евра, објави денеска српски Блиц.

Потврди за негативни ПЦР тестови најмногу се продавале во Ниш и во Врање, а според наводите на Блиц ги купувале луѓе кои патувале во европските земји.

Според изјави на некои од превозниците кои влегуваат во Македонија на граничниот премин Табановце, негативен ПЦР-тест се купувал многу лесно на бензинска пумпа во Врање за само 65 евра.

За вакви дела апсења има и во соседна Албанија, како и во Косово. Истовремено, пак, вчера изутрина на аеродромот во Скопје е приведен турки државјанин кај кого исто така е утврдено дека покажал лажен негативен ПЦР-тест. 


Можеби ќе ве интересира

Српски аналитичар рече дека Каракачанов е Грк, а го спомена и македонското прашање

Српски аналитичар рече дека Каракачанов е Грк, а го спомена и македонското прашање

Поради коронавирусот Ниш е на раб на катастрофа

Поради коронавирусот Ниш е на раб на катастрофа

Земјотрес со јачина од 4,4 степени попладнево ја стресе Грција

Земјотрес со јачина од 4,4 степени попладнево ја стресе Грција

СРПСКИ ВИРУСОЛОГ: Мора да поминат две до три недели по втората доза за да бидете заштитени

СРПСКИ ВИРУСОЛОГ: Мора да поминат две до три недели по втората доза за да бидете заштитени

ВО БУГАРИЈА ПРИСТИГНУВА ВАКЦИНАТА „ЈАНСЕН“: Еднодозната вакцина од производителот „Џонсон и Џонсон“ со голема ефикасност

ВО БУГАРИЈА ПРИСТИГНУВА ВАКЦИНАТА „ЈАНСЕН“: Еднодозната вакцина од производителот „Џонсон и Џонсон“ со голема ефикасност

Полициски час во Грција: Во Солун за викенд почнува од 19 часот

Полициски час во Грција: Во Солун за викенд почнува од 19 часот

Застрашувачки снимки од дрон над урнатата Грција: Сведоштва од кои се крева коса по силниот земјотрес

Застрашувачки снимки од дрон над урнатата Грција: Сведоштва од кои се крева коса по силниот земјотрес

(ВИДЕО) Се појави нова снимка од разорниот земјотрес кој ја погоди Грција

(ВИДЕО) Се појави нова снимка од разорниот земјотрес кој ја погоди Грција

Уште еден силен земјотрес ја стресе Грција

Уште еден силен земјотрес ја стресе Грција