18 Јули, 2018
0.3756
    ALK 8022.86    0.07%     GRNT 805    -1.97%     KMB 5100.28    0.85%     MPT 43389.66    0.94%     OKTA 4301    -0.83%     RMDEN09 98    2.22%     RMDEN16 95    0%     RMDEN17 95.95    0.05%     STIL 129.42    1.91%     TIKV 157    2.61%     TKVS 4650    0%     TNB 13700    -2.14%     TPLF 1089    9.98%     TTK 992.73    1.11%     UNI 2400    1.95%     ZILU 250    5.49%

СЕ РАСПЛАМТУВА ТРГОВСКАТА ВОЈНА: САД подготвуваат нов круг царини, Кина крои одмазда!

Објавено во: Свет 11 Јули, 2018

Aдминистрацијата на претседателот на САД Доналд Трамп подготвува зголемување на царините за уште 200 милијарди долари увозни стоки од Кина, на што Пекинг остро реагираше осудувајќи ја новата закана на Вашингтон и вети мерки на одмазда.

Канцеларијата на американскиот трговски претставник објави ноќеска листа на повеќе од 6030 кинески производи и предложи воведување 10 процентни царини на нив.

Канцеларијата овој план ќе го стави на јавна распрва и ќе донесе одлука за него после 31 август , според зборовите на висок претставник на администрацијата кој дал информација до новинарите под услов да не биде именуван.

Кина итно одговори на овој потег на САД, оценувајќи дека новите закани претставуваат „целосно неприфатлива„ ескалација на нивната трговска битка и порача дека со сите мерки ќе ги штити своите „суштински интереси“.

„За да ги заштити клучните интереси на државата и нашиот народ, кинеската влада ќе биде приморана да воведе неопходни контрамерки“, наведува кинеското Министерство за трговија. Министерството не дало никакви детали за потенцијални мерки на одмазда, но Пекинг претходно се закани дека тие ќе бидат „сеопфатни“.

Тоа ги поттикнало стравувањата дека тие мерки би можеле да одат чекор понатаму од возвратните тарифи и дека ќе задирнат во сферата на корпоративни забрани што би го нарушило бизнисот на американските компании во Кина, наведува АП.

Спиралата на америчко-кинескиот трговски конфликт, кој изби поради незадоволството на САД за кинеската технолошка политика, според мислењето на бројни светски економски и финансиски организации можела да го „излади“ глобалниот економски раст.

Минатиот петок, САД воведоа 25 проценти тарифи на 34 милијарди долари на увозни кинески производи, а Пекинг експресно одговори на контрамерките на американскиот увоз за истата вредност.

Можеби ќе ве интересира

Русија ќе им го врати ударот на Грците кои протераа нивни дипломати

Русија ќе им го врати ударот на Грците кои протераа нивни дипломати

Захарова: Решението за името треба да се потпира на широк општествен консензус

Захарова: Решението за името треба да се потпира на широк општествен консензус

(ВИДЕО) ПРВ ПАТ ВО ЈАВНОСТА, ПРИКАЗНА КОЈА СВЕТОТ САКА ДА ЈА ЧУЕ: Момчињата од Тајланд откриваат детали од пештерата

(ВИДЕО) ПРВ ПАТ ВО ЈАВНОСТА, ПРИКАЗНА КОЈА СВЕТОТ САКА ДА ЈА ЧУЕ: Момчињата од Тајланд откриваат детали од пештерата

Трамп ја омаловажи Црна Гора: „Тие се многу агресивни луѓе, може да предизвикаат светска војна“

Трамп ја омаловажи Црна Гора: „Тие се многу агресивни луѓе, може да предизвикаат светска војна“

ТЕНЗИИТЕ СЕ ПОГОЛЕМИ: И кажуваат ли Русите конечно збогум на Украина?

ТЕНЗИИТЕ СЕ ПОГОЛЕМИ: И кажуваат ли Русите конечно збогум на Украина?

ЕУ СО УЛТИМАТУМ ДО AIRBNB: Што бараат од нив?

ЕУ СО УЛТИМАТУМ ДО AIRBNB: Што бараат од нив?

(ФОТО+ВИДЕО) KOJA E ШПИОНКАТА МАРИЈА: Сака оружје и има таен план за Путин

(ФОТО+ВИДЕО) KOJA E ШПИОНКАТА МАРИЈА: Сака оружје и има таен план за Путин

Кому ќе се обратат утре децата од Тајланд?

Кому ќе се обратат утре децата од Тајланд?

ЕГЗОДУС НА СТРАНСКИ РАБОТНИЦИ: Сите бегаат од оваа држава

ЕГЗОДУС НА СТРАНСКИ РАБОТНИЦИ: Сите бегаат од оваа држава