07 Декември, 2022
0.0247

СЕВЕРЕН ТЕК 1 ОД УТРЕ ЦЕЛОСНО БЕЗ ГАС: Големите компании се подготвуваат за вонредна состојба

Објавено во: Економија 10 Јули, 2022

Добивај вести на Viber

Најважниот гасовод што испорачува руски гас во Германија, Северен тек 1, од утре ќе биде затворен поради ремонт, како што претходно најави операторот, што ги зголеми стравувањата во Германија дека тоа може да значи целосно „затворање на чешмата“.

Министерот за економија Роберт Хабек изрази загриженост дека Русија веќе нема да испорачува гас дури и по ремонтот.

Работите ќе траат 10 дена, до 21 јули, така што при ремонтот повеќе нема да има испораки на гас од Русија за Германија.

Веќе во јуни Русија значително ги намали количините што ги испорачува за Западна Европа, со објаснување за проблемот поради турбината која недостига.

Според податоците на Федералната мрежна агенција, Германија во моментов добива само околу 40 отсто од својот гас преку Северен тек.

Властите во Берлин претпоставуваат дека исклучувањето на Северен тек 1 би можело да трае подолго од најавеното, можеби и до две недели.

Сепак, стравот е поголем од продолжувањето на ремонтот дека Северен тек може да остане без гас и по завршувањето на работите.

Германскиот вицеканцелар и министер за економија Хабек рече дека го очекува најлошото сценарио.

„Се е можно, се може да се случи. Можеби ќе се испорача повеќе гас, повеќе од досега, но може да има и целосен прекин на испораките“, подвлече тој.

Овој страв го дели и германската индустрија, пред се хемиската и фармацевтската, која е голем потрошувач на енергија.

Директорот на VCI, Волфганг Гросе Ентруп, рече дека индустријата се подготвува за намалување или дури и суспендирање на пратките.

Според него, компаниите од југот и југоисточниот дел на Германија прво би ги почувствувале проблемите поради гасоводниот систем, додека северот и западот би можеле полесно да се снабдуваат преку пристаништето.

Во големите компании како BASF, Merck или TisenKrupp, во тек се подготовки за вонредна ситуација. Од ThyssenKrupp велат дека можностите за заштеда на гас во производството се речиси минимални.

Ограничувањето на снабдувањето со гас, велат тие, би значело и ограничување на производството.

ФОТО: EPA/FRIEDEMANN VOGEL

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Додека храната поскапува, има ли нешто што поевтинило?

Додека храната поскапува, има ли нешто што поевтинило?

Генерали Инвестментс: Пазарите на капитал продолжуваат да остваруваат благи добивки

Генерали Инвестментс: Пазарите на капитал продолжуваат да остваруваат благи добивки

ДИРЕКТОРСКИ ПРОМЕНИ ВО ЖИТО ЛУКС - нов потпретседател на УО и заменик генерален директор е Димитриос Плакоутсис

ДИРЕКТОРСКИ ПРОМЕНИ ВО ЖИТО ЛУКС - нов потпретседател на УО и заменик генерален директор е Димитриос Плакоутсис

За колку се зголемила минималната потрошувачка кошничка во ноември?

За колку се зголемила минималната потрошувачка кошничка во ноември?

МАЈКРОСОФТ ГО ДОБИВА ПРВИОТ СИНДИКАТ НА РАБОТНИЦИТЕ - рокот за гласање е до крајот на декември

МАЈКРОСОФТ ГО ДОБИВА ПРВИОТ СИНДИКАТ НА РАБОТНИЦИТЕ - рокот за гласање е до крајот на декември

Ескалација на трговските спорови меѓу ЕУ и Кина во Светската трговска организација

Ескалација на трговските спорови меѓу ЕУ и Кина во Светската трговска организација

Стопанската Комора на Македонија идентификува извозните можности и потенцијали на македонската економија

Стопанската Комора на Македонија идентификува извозните можности и потенцијали на македонската економија

Се зголемуваат платите во Владата за 5.350 денари

Се зголемуваат платите во Владата за 5.350 денари

НЛБ го постави Ѓоре Андоновски за директор на Lease&Go

НЛБ го постави Ѓоре Андоновски за директор на Lease&Go