02 Март, 2021
0.0273

ШОК И НЕВЕРУВАЊЕ: Хрватка која живее во Австралија прво си ги убила трите дечиња, а потоа си го одзела животот

Објавено во: Балкан 15 Јануари, 2021

Една „депресивна“ мајка од Мелбурн се откажала од работата како физиотерапевт само три месеци пред да биде пронајдена мртва во нејзиниот дом заедно со нејзините три мали деца. 
Лекари ги пронашле телата на Кети Периновиќ, 43, и нејзините три деца - Клер, седум, Ана, пет и Метју, три, во нивниот дом во Туламарин во четвртокот во 12.30 часот. 
Ова го пренесува медиумот NowMyNews. 
Таткото на децата, како што пишуваат, Томислав Периновиќ - кој го направил повикот, се третира како „личност од интерес“. Тој дал извештај за полицијата тоа што се случило. 
Полицијата од Викторија за Дејли Меил Австралија изјавила дека Периновиќ сè уште бил во притвор и им помагал на истражителите во истрагите, откако тој прв повикал полиција во „крајно вознемирена“ состојба. 
Полицијата не била во можност да потврди дали очекува да бидат покренати обвиненија или дали тој ќе биде ослободен во петокот наутро. 
Полицијата соопшти дека немало историја на семејно насилство во врска со семејството. 

Вчера околу 12.30 часот екипите за итни случаи беа повикани во куќата на улицата Бургес, Туламарин.  Вршителот на должноста помошник-комесар Марк Галиот рече дека полицајците ќе останат на „грозоморната“ сцена на злосторството во текот на целата ноќ, но одби да објасни детали за повредите на мајката или за нејзините деца. 
Периновиќ, која го носи и презимето Блажевиќ, неочекувано ја напуштила работата во центарот за физиотерапија Гленрој пред околу три месеци, објави Хералд Сан. Се верува дека таа можеби паднала во депресија пред смртта. 
Мари Гроувс, сосед и семеен пријател на мајката изјави дека станале блиски затоа што нивните деца често играле заедно. Таа рече дека мајката присуствувала на роденденска забава во нејзината куќа за роденденот на нејзината ќерка во ноември, и била невообичаено тивка. 
„Таа беше поповлечена отколку што сум ја видела некогаш во минатото“, изјави Гроувс за Дејли Меил Австралија. 
„Имаше неколку други мајки тука и тие забележаа дека таа се чинеше малку тивка на тој ден. Но, таа никогаш не спомна такво нешто“. 
Гровус рекла дека Кети Периновиќ е посветена на своите деца и се потпира на поддршката од нејзината мајка, која живеела во близина. 
„Тие деца беа полни со живот. Тие беа слика за совршени деца ', рече таа. „Таа многу ги сакаше тие деца и би сторила сè за нив“. 

 Исто така се верува дека Периновиќ и нејзиниот сопруг планирале заедно да го рушат и реновираат нивниот дом, бидејќи нивните деца пораснале, објави Хералд Сан. Другите, кои ја познавале мајката, велат дека таа често ја посетувала локалната библиотека со своите мали деца и со љубов пеела песни и им читала. 
Гроувс изјави дека ќе помине некое време пред шокантната вест да „потоне“. 
„Таа беше Кејти, насмеано лице Кејти, која секогаш застануваше и разговараше“.
Соседот на семејството Џон Константино рече дека тој разговарал со мајката на три деца ноќта пред да почине и не забележал ништо необично. „Ја полевав градината околу 19.30 часот и таа мина покрај неа и се чинеше среќна и сè“, изјави тој за „Ејџ“. „Таа ме праша што ќе правам утре, јас реков:„ Можеби ќе го косам тревникот “и таа ми рече„ да, нема да биде жежок ден “. 
Константино рече дека Периновиќ е „убава“ жена чии деца честопати ги галеле неговите кучиња додека минувале покрај неговата куќа. 
Инаку, истражителите од Одделението за убиства, во изјава за медиумите потврдиле подоцна дека господинот Периновиќ не бил вклучен во чинот на убиствата и веднаш бил пуштен од затвор.

Можеби ќе ве интересира

Обединувањето на Косово и Албанија ќе падне во вода?

Обединувањето на Косово и Албанија ќе падне во вода?

Вучиќ: Од ЕУ се надевавме и очекувавме, но не добивме ништо

Вучиќ: Од ЕУ се надевавме и очекувавме, но не добивме ништо

Нов локдаун во Србија: Ако не затвориме се, ќе се распадне системот, дециден д-р Кон

Нов локдаун во Србија: Ако не затвориме се, ќе се распадне системот, дециден д-р Кон

РАДЕВ БАРА ПРАВДА ЗА БУГАРИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА: Кој го напаѓа бугарското малцинство во Македонија

РАДЕВ БАРА ПРАВДА ЗА БУГАРИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА: Кој го напаѓа бугарското малцинство во Македонија

Во Србија се бара затворање од седум до 10 дена

Во Србија се бара затворање од седум до 10 дена

Рама вели дека Албанија е подготвена да ја чека Македонија на патот кон ЕУ

Рама вели дека Албанија е подготвена да ја чека Македонија на патот кон ЕУ

Скоро 40 проценти од младите Срби доброволно би војувале за Србија

Скоро 40 проценти од младите Срби доброволно би војувале за Србија

СО ЧАСОВИ ЧЕКАА ЗА ДА СЕ ЗАПИШАТ ВО КНИГАТА НА ЖАЛОСТ - последни зборови за починатиот градоначалник на Загреб

СО ЧАСОВИ ЧЕКАА ЗА ДА СЕ ЗАПИШАТ ВО КНИГАТА НА ЖАЛОСТ - последни зборови за починатиот градоначалник на Загреб

Како ќе изгледа ковид пасошот и како ќе патуваат невакцинираните: Утврдени детали

Како ќе изгледа ковид пасошот и како ќе патуваат невакцинираните: Утврдени детали