26 Јули, 2021
0.0181

Шокантна порака од инвеститорот Мајкл Бари, кој се врати на Твитер - предупредува на најголемиот шпекулативен меур на пазарот во историјата

Објавено во: Економија 17 Јуни, 2021

Мајкл Бери, финансиски експерт, овековечен во филмот „The big short“  рече дека пазарите сега се во меур од невидени размери.

Инвеститорот го огласи своето страшно предупредување по 10-неделната пауза од Твитер.

Бери ги обележа несовесните шпекулации за акциите на Тесла, биткоинот и другите средства.

Мајкл Бери во вторникот предупреди на најголемиот меур на пазарот во историјата, сугерирајќи дека неговата загриженост за неконтролирани шпекулации расте само за време на неговата 10-неделна пауза од Твитер.

„Луѓето секогаш ме прашуваат што се случува на пазарите“, твитна инвеститорот. „Едноставно е. Најголем шпекулативен меур на сите времиња во сите нешта. # Летечки свињи 360““, напиша Бери.

Хаштагот веројатно се однесуваше на позната изрека за инвестирање: „Биковите заработуваат пари, мечките заработуваат, но свињите ги колат“. 

Бери во повеќе наврати им порача на инвеститорите дека се премногу алчни, шпекулираат диво, преземаат премногу ризик и бркаат нереални приноси.

Шефот за управување со средства на Scion го избриша својот профил на Твитер на почетокот на април откако алармираше на акциите на Тесла - што е низок - како и на GameStop, Bitcoin, dogecoin, Robinhood, SPACs, инфлација и пошироката берза. Тој продолжи да твита во понеделникот.

Тој е најпознат по обложувањето против меурите ( од сапуница ) на пазарот на недвижнини во средината на 2000-тите, што потоа беше направено бесмртна во филмот „The big short“.

Извор: Инсајдер

Можеби ќе ве интересира

Битиќи: За три месеци ќе стигнеме до бруто плата од 750 евра

Битиќи: За три месеци ќе стигнеме до бруто плата од 750 евра

Азески: Бизнисмените се за повеќе бизнис, а помалку историја на Балканот

Азески: Бизнисмените се за повеќе бизнис, а помалку историја на Балканот

Тинекс со поголеми профити во корона кризата

Тинекс со поголеми профити во корона кризата

За 24 часа биткоинот доживеа бум

За 24 часа биткоинот доживеа бум

Се бара поскапување на парното: Не чека ли „изгор“ зима?

Се бара поскапување на парното: Не чека ли „изгор“ зима?

Без данок тргување со криптовалути: ВМРО-ДПМНЕ веќе крои закон

Без данок тргување со криптовалути: ВМРО-ДПМНЕ веќе крои закон

Интервју Милан Самеш, Арикома: Сакаме да играме во првата лига на ИТ индустријата - одиме кон берза

Интервју Милан Самеш, Арикома: Сакаме да играме во првата лига на ИТ индустријата - одиме кон берза

Секоја државна компанија да котира на берза, јас сум радикална: Ексклузивно интервју со директорката за Загребска берза Ивана Гажиќ

Секоја државна компанија да котира на берза, јас сум радикална: Ексклузивно интервју со директорката за Загребска берза Ивана Гажиќ

Акционерски смени и продор на познати бизнисмени во подобри компании билдаат промет на берза: Кој направи раст од 30 отсто на блок трансакциите?

Акционерски смени и продор на познати бизнисмени во подобри компании билдаат промет на берза: Кој направи раст од 30 отсто на блок трансакциите?