23 Март, 2018
0.0575

Што се случува со нафтата последните две недели?

Објавено во: Економија 13 Август, 2017

Две недели по ред, цената на нафтата се намалува. 

Ова е по проценката на Меѓународната агенција за енергетика (ИЕА) за побарувачка на „црното злато“ од  Организацијата на земји извозници на нафта (ОПЕК).

ИЕА ја намали проценката за побарувачка за нафта од ОПЕК годинава и за следната година за 400.000 барели на ден. Цената во Њујорк падна за 0,3%.

Американската лесна нафта WTI за септемвриската испорака поевтини 14 центи на 48,45 долари за барел на берзата во Њујорк.

Северноморската нафта „брент“ за достава во октомври поевтини 11 центи на 51,79 долари за барел на лондонската берза.

Цената на „брент“ пред три дена се намали за 80 центри или 1,5% на 51,9 долари, а оваа недела падна за 1,2%. 

Можеби ќе ве интересира

Анѓушев: 40 милиони евра, планирани средства за поздрава животна средина

Анѓушев: 40 милиони евра, планирани средства за поздрава животна средина

Кина не се плаши од трговска војна

Кина не се плаши од трговска војна

Koja цена за барел може да ја преживее европската нафтена индустрија?

Koja цена за барел може да ја преживее европската нафтена индустрија?

СТАТИСТИКА ПРЕСМЕТА: Koлку изнесува покриеноста на увозот со извозот?

СТАТИСТИКА ПРЕСМЕТА: Koлку изнесува покриеноста на увозот со извозот?

Уште 10 милиони евра отидоа во акции за Комерцијална банка

Уште 10 милиони евра отидоа во акции за Комерцијална банка

САД се закани: Санкции и за европски компании со рускиот гас

САД се закани: Санкции и за европски компании со рускиот гас

Ќе ја покори ли ГМО цела Европа?

Ќе ја покори ли ГМО цела Европа?

Зошто Гранит како приоритет купи акции од Комерцијална за 7 милиони евра?

Зошто Гранит како приоритет купи акции од Комерцијална за 7 милиони евра?

Колку може да даде, но колку дивиденда ќе дели „Македонијатурист“?

Колку може да даде, но колку дивиденда ќе дели „Македонијатурист“?