15 Април, 2021
0.0229

СИЛНА ПОРАКА ДО АНТИВАКСЕРИТЕ: Нека одат во болниците и нека видат, им порача владиката Јован

Објавено во: Балкан 06 Април, 2021

Владиката Јован утринава во гостувањето на ТВ Прва изјави дека е вакциниран и коментирајќи го ставот на дел свештенството што ги повикува луѓето да не се вакцинираат, упати силна порака до антиваксерите, пренесува Б92.

-Да не веруваш во вакцината е исто како да не веруваш дека земјата е тркалезна. Постои она што се нарекува здрав разум. Да не постоеше вакцина, ќе имавме сипаници, сипаници, цела низа на болести кои убија повеќе отколку што денес. Рак. Вакцината е таа која нè држи подалеку од болеста и за тоа треба да сме благодарни.Од оваа болест починаа патријархот, митрополитот Амфилохије, владиката Атанасиј, владиката Милутин и немаме друг избор освен вакцината.

Потенцирајќи дека не разбира антиваксерите кои реагираат негативно на вакцината, тој ги спореди нивните верувања со верувањата на оние кои сметаат дека земјата е рамна плоча, и само кратко им порача:

-Пуштете ги во болниците да видат.


Можеби ќе ве интересира

НЕСЕКОЈДНЕВЕН НАСТАН ВО БУГАРИЈА: Пратениците на Трифонов со автобус дојдоа на работа

НЕСЕКОЈДНЕВЕН НАСТАН ВО БУГАРИЈА: Пратениците на Трифонов со автобус дојдоа на работа

Италијанци организирано преку агенција ќе доаѓаат да се вакцинираат во Србија

Италијанци организирано преку агенција ќе доаѓаат да се вакцинираат во Србија

ШЕСТ НЕДЕЛИ ПО ВТОРАТА ДОЗА ДОБИЛА КОРОНА - српска водителка раскажува како и помогнала вакцината

ШЕСТ НЕДЕЛИ ПО ВТОРАТА ДОЗА ДОБИЛА КОРОНА - српска водителка раскажува како и помогнала вакцината

СИТЕ ПРОТИВ ГЕРБ - ВАКА ИЗГЛЕДА НОВОТО МНОЗИНСТВО ВО БУГАРСКИОТ ПАРЛАМЕНТ, за претседател е избрана Ива Митева

СИТЕ ПРОТИВ ГЕРБ - ВАКА ИЗГЛЕДА НОВОТО МНОЗИНСТВО ВО БУГАРСКИОТ ПАРЛАМЕНТ, за претседател е избрана Ива Митева

СРПСКИОТ МИНИСТЕР ЗА ЗДРАВСТВО: Нема ниту еден доказ дека вакцините можат да влијаат на стерилитет

СРПСКИОТ МИНИСТЕР ЗА ЗДРАВСТВО: Нема ниту еден доказ дека вакцините можат да влијаат на стерилитет

Ројтерс: Грција го укинува карантинот за земјите членки на ЕУ, Израел, САД, Британија, Србија и ОАЕ

Ројтерс: Грција го укинува карантинот за земјите членки на ЕУ, Израел, САД, Британија, Србија и ОАЕ

Двете високообразовни институции, СИТИ Колеџ и Универзитетот Јорк се обединуваат под заедничка цел и соработка за јавно, општо добро

Двете високообразовни институции, СИТИ Колеџ и Универзитетот Јорк се обединуваат под заедничка цел и соработка за јавно, општо добро

Црна Гора во должничка криза - ЕУ нема да им помогне

Црна Гора во должничка криза - ЕУ нема да им помогне

Епидемиолошката состојба на Западен Балкан е оценета како многу сериозна

Епидемиолошката состојба на Западен Балкан е оценета како многу сериозна