04 Декември, 2021
0.0297

СИМУЛАЦИЈА: Како се зголемуваше бројот на смртни случаи во Македонија

Објавено во: Македонија 16 Октомври, 2021

Видео за 20 -те земји со најголем број смртни случаи од коронавирус на милион жители беше објавено на каналот Јутјуб од Норвешка, Animated Stats.

Податоците се прикажани од крајот на јануари минатата година, кога беа регистрирани првите смртни случаи во Кина, до средината на овој месец.

Македонија на 2 јули 2020 ќе се најде за прв пат во Топ-20 земји по број на смртност со околу 150 починати на милион жители. Пикот го достигнува во декември минатата година кога земјата со околу 1.000 смртни случаи на милион жители ќе се искачи на третото место. Потоа следува пад, а по подолго време земјата во јули годинава повторно се искачува на четвртата позиција со околу 2.500 починати. Симулацијата завршува на 14 октомври, кога Македонија е на третото место во светот со нешто повеќе од 3.300 починати на милион граѓани.

Перу е на прво место со скоро 6.000 смртни случаи на милион жители. Меѓу 20 -те земји од нашиот регион се и БИХ, Црна Гора, Словенија и Хрватска.

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Тажен ден за Македонија, донесени се телата на 45-те загинати во автобуската несреќа во Бугарија

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Тажен ден за Македонија, донесени се телата на 45-те загинати во автобуската несреќа во Бугарија

Се очекува студ и снег наредните денови

Се очекува студ и снег наредните денови

Мицкоски стравува дека Заев ќе потпише нов штетен договор со Бугарија

Мицкоски стравува дека Заев ќе потпише нов штетен договор со Бугарија

МИЛЕ ЗЕЧЕВИЌ НЕ СЕ КАНДИДИРА ЗА ЛИДЕР НА СДСМ - ова не значи дека ќе останам настрана од клучните процеси за мојата партија

МИЛЕ ЗЕЧЕВИЌ НЕ СЕ КАНДИДИРА ЗА ЛИДЕР НА СДСМ - ова не значи дека ќе останам настрана од клучните процеси за мојата партија

Отишла во Турција да купи чеиз и не се вратила

Отишла во Турција да купи чеиз и не се вратила

Кај нас 79 отсто од починатите се невакцинирани, соопшти Министерството за здравство

Кај нас 79 отсто од починатите се невакцинирани, соопшти Министерството за здравство

Наместо да седи во изолација, отишол во обложувалница каде со нож го нападнал вработениот

Наместо да седи во изолација, отишол во обложувалница каде со нож го нападнал вработениот

(ГАЛЕРИЈА) Со државна церемонија беше оддадена почит на загинатите во автобуската несреќа во Бугарија

(ГАЛЕРИЈА) Со државна церемонија беше оддадена почит на загинатите во автобуската несреќа во Бугарија

НАЈНОВА КОВИД СТАТИСТИКА: Новозаразени со ковид 342 лица, починаа 7 пациенти

НАЈНОВА КОВИД СТАТИСТИКА: Новозаразени со ковид 342 лица, починаа 7 пациенти