14 Јуни, 2021
0.0223

Советникот на Заев, Александар Обрадовиќ, поставен за директор на ЕЛЕМ Трејд

Објавено во: Економија 14 Мај, 2021

Советникот за економски прашања за соработка во кабинетот на премиерот Зоран Заев, Александар Обрадовиќ,  од страна на Управниот одбор на АД ЕСМ е назначен за управител на фирмата-ќерка ЕЛЕМ трејд, фирма специјализирана за трговија со струја, објави МКД.

Тој стана македонски државјанин во 2017 и стана советник со плата од 72.000 денари во кабинетот на Заев, откако претходно неговото име беше поврзувано со контроверзни настани во Србија како поранешен директор на компанијата Електропривреда Србија.

Обрадовиќ бил разрешен од позицијата директор на Електропривреда на Србија поради хедонизам, луксуз и неодговорно работење, а српските медиуми пишуваат дека не ја осигурал опремата на компанијата чии багери во 2014 година биле уништени во поплавите кај Колубара во басенот за јаглен со што била причинета штета од 300 милиони евра.


Можеби ќе ве интересира

Се појави загриженост бидејќи во светот циркулираат од 4.000 до 5.000 крипто валути

Се појави загриженост бидејќи во светот циркулираат од 4.000 до 5.000 крипто валути

Хотелиерите реагираат: Бројот на ваучери за туризам е премал

Хотелиерите реагираат: Бројот на ваучери за туризам е премал

„СОЛЕНИ“ ГОРИВА: Бензините нагоре за половина, дизелот за дури еден денар

„СОЛЕНИ“ ГОРИВА: Бензините нагоре за половина, дизелот за дури еден денар

ЗА ОНИЕ ШТО ЌЕ РАБОТАТ ВО НЕДЕЛА ПО ПРВИ ОКТОМВРИ - повисоки дневници од 50 до 100 отсто

ЗА ОНИЕ ШТО ЌЕ РАБОТАТ ВО НЕДЕЛА ПО ПРВИ ОКТОМВРИ - повисоки дневници од 50 до 100 отсто

Нови одлуки на Комисијата: Се укинува полицискиот час, се враќаат ноќните забави, неограничен број на гости на свадбите

Нови одлуки на Комисијата: Се укинува полицискиот час, се враќаат ноќните забави, неограничен број на гости на свадбите

Забрана за работа само за три компании, за останатите молк од институциите

Забрана за работа само за три компании, за останатите молк од институциите

СИТЕ 13 СЛОБОДНИ ЗОНИ ВО ЗЕМЈАВА СЕ ИСКОРИСТЕНИ САМО 29 ОТСТО - државата нема да отвора нови, прво да се „наполнат“ постојните

СИТЕ 13 СЛОБОДНИ ЗОНИ ВО ЗЕМЈАВА СЕ ИСКОРИСТЕНИ САМО 29 ОТСТО - државата нема да отвора нови, прво да се „наполнат“ постојните

Јагода ја доби неработната недела, Мила ја засилува активноста, Венко доби пауза, бизнисот се преструктуира

Јагода ја доби неработната недела, Мила ја засилува активноста, Венко доби пауза, бизнисот се преструктуира

ГОРИВА: Ќе има ли скок на цените по полноќ?

ГОРИВА: Ќе има ли скок на цените по полноќ?