18 Јануари, 2020
0.0278

СРЕДБА ВО ОХРИД: Ќе се договараат детали за „мал Шенген“

Објавено во: Балкан 04 Ноември, 2019

Уште една средба ќе има за „мал Шенген“.

Претседателот на Србија Александар Вучиќ денеска телефонски разговарал со премиерите на Македонија и Албанија, Зоран Заев и Еди Рама за претстојната средба во Охрид, со која се продолжуваат разговорите за воспоставување на т.н.„мал Шенген“.

Како што јави дописникот на МИА, Вучиќ на својот Инстаграм профил „budućnostsrbijeav“ објави фотографија на која се наоѓа на работната маса, покрај телефон и бројни документи, како и слика со неговите соработници, со порака „одличен конференциски разговор со Рама и Заев пред важниот самит во Охрид на 9 ноември“.

Претходно, Тирана се закани дека ако не биде вклучена и Приштина, тие ќе се повлечат. 

Минатиот месец имаше средба во Нови Сад, Србија. 

Можеби ќе ве интересира

Измамници со лажни венчаници доаѓале до недвижности од починати луѓе

Измамници со лажни венчаници доаѓале до недвижности од починати луѓе

Силен земјотрес во близина на Закинтос

Силен земјотрес во близина на Закинтос

Грипот „коси“ во соседството, во Грција починале седум лица

Грипот „коси“ во соседството, во Грција починале седум лица

ГРЧКИТЕ ПАРТИИ СЛОЖНИ: Веројатно ќе ја имаат првата дама претседателка на државата

ГРЧКИТЕ ПАРТИИ СЛОЖНИ: Веројатно ќе ја имаат првата дама претседателка на државата

НЕМА ЛЕБ ВО ОВАА ЗЕМЈА: Секоја година се иселуваат по 55.000 луѓе

НЕМА ЛЕБ ВО ОВАА ЗЕМЈА: Секоја година се иселуваат по 55.000 луѓе

Вархеји вети помош и за Албанија, но сумата е помала од онаа за Македонија

Вархеји вети помош и за Албанија, но сумата е помала од онаа за Македонија

АКО ЈА ОСУДАТ: Колку години затвор и се закануваат на продавачката што удри полицајка

АКО ЈА ОСУДАТ: Колку години затвор и се закануваат на продавачката што удри полицајка

Унгарија го дуплира бројот на војници и праќа припадници во Македонија и Србија

Унгарија го дуплира бројот на војници и праќа припадници во Македонија и Србија

ПРИЈАТЕЛИТЕ - НЕПРИЈАТЕЛИ: Еди Рама го тужи косовскиот премиер Харадинај

ПРИЈАТЕЛИТЕ - НЕПРИЈАТЕЛИ: Еди Рама го тужи косовскиот премиер Харадинај