26 Февруари, 2024
0.0246

СРПСКИ МЕТЕОРОЛОГ: Судир на силни антициклони ќе ни донесе зима на каква што не се надевавме

Објавено во: Балкан 09 Декември, 2023

Добивај вести на Viber

Метеорологот Иван Ристиќ најави ледена зима со чести продори на студен арктички воздух и многу снег.

Републичкиот хидрометеоролошки завод најави променливо време за наредните денови - во сабота умерено облачно со сончеви интервали и суво, а во недела од северозапад ќе пристигне нова превремена облачност со врнежи од дожд, во ридско-планински предели со слаб снег. На почетокот на следната недела се очекува пораст на дневната температура од 10 до 15 °C на повеќето места со краткотраен дожд. Засилена облачност и заладување со врнежи од дожд, на планините со снег и засилен северозападен ветер се очекува во среда кон средината на денот на север, а до крајот на денот и во другите региони. Кон крајот на периодот ќе биде облачно и постудено, на места со врнежи од дожд, на планините со снег, јавува Танјуг.

Метеорологот Иван Ристиќ на својата Фејсбук страница подетално објаснува за очекуваните временски услови во Србија оваа зима.

„Во текот на наредната недела ќе се развие силен азорски антициклон, исто така, по последниот упад на ладен арктички воздух како дел од поларниот вител, се разви силен сибирски антициклон кој ќе предизвика претстојната зима да биде студена со чести упади на студен арктички воздух, а ќе има и обилни врнежи од снег. „Главниот двигател на студените и снежните зими е токму оваа спојка помеѓу Азорските Острови и сибирскиот антициклон“, вели Ристиќ.

Фото: Фејсбук

Можеби ќе ве интересира

СТРАНЦИТЕ ЌЕ ТРЕБА ДА ТРОШАТ ПОВЕЌЕ ПАРИ: Грција размислува за промена на условите за „златната виза“

СТРАНЦИТЕ ЌЕ ТРЕБА ДА ТРОШАТ ПОВЕЌЕ ПАРИ: Грција размислува за промена на условите за „златната виза“

ВО ХРВАТСКА ЗАДОЛЖИТЕЛЕН ВОЕН РОК - го нарекуваат обука, веќе се избрани и четири големи центри

ВО ХРВАТСКА ЗАДОЛЖИТЕЛЕН ВОЕН РОК - го нарекуваат обука, веќе се избрани и четири големи центри

ЛУКА МОДРИЌ СПИЕ НА ДУШЕК КОЈ ЧИНИ КОЛКУ СТАН ВО СКОПЈЕ - со помош на оваа „магија“ Хрватот доминира и на 38 години

ЛУКА МОДРИЌ СПИЕ НА ДУШЕК КОЈ ЧИНИ КОЛКУ СТАН ВО СКОПЈЕ - со помош на оваа „магија“ Хрватот доминира и на 38 години

ЕВЕ КОЛКУ ТОЧНО ЌЕ ВЕ ЧИНИ СКИЈАЊЕТО ВО ЗАВРШНИЦАТА НА ОВАА СЕЗОНА - што нудат Копаоник, Злтибор и Јахорина

ЕВЕ КОЛКУ ТОЧНО ЌЕ ВЕ ЧИНИ СКИЈАЊЕТО ВО ЗАВРШНИЦАТА НА ОВАА СЕЗОНА - што нудат Копаоник, Злтибор и Јахорина

КОЛКУ НАВИСТИНА ЧИНИ ИМОТОТ НА СЕМЕЈСТВОТО НА КОСТА КЕЦМАНОВИЌ - зошто нивната адвокатка се обидува да ја намали неговата вредност

КОЛКУ НАВИСТИНА ЧИНИ ИМОТОТ НА СЕМЕЈСТВОТО НА КОСТА КЕЦМАНОВИЌ - зошто нивната адвокатка се обидува да ја намали неговата вредност

ИВО САНАДЕР СТАНА РАКОВОДИТЕЛ НА ЗАТВОРСКАТА БИБЛИОТЕКА КАДЕ ШТО ЈА ОДЛЕЖУВА КАЗНАТА: Задолжен е за културно издигнување на затворениците

ИВО САНАДЕР СТАНА РАКОВОДИТЕЛ НА ЗАТВОРСКАТА БИБЛИОТЕКА КАДЕ ШТО ЈА ОДЛЕЖУВА КАЗНАТА: Задолжен е за културно издигнување на затворениците

ЦЕНИТЕ НА ХРАНАТА ДИВЕАТ ВО ХРВАТСКА! Компирите се поскапи за 35 отсто, морковите 50, кромидот 70, а крушите дури 120

ЦЕНИТЕ НА ХРАНАТА ДИВЕАТ ВО ХРВАТСКА! Компирите се поскапи за 35 отсто, морковите 50, кромидот 70, а крушите дури 120

ЕВТИНО ЛЕТУВАЊЕ ВО СОСЕДСТВОТО И ТОА НА МОРЕ: Цените почнуваат од 150 евра

ЕВТИНО ЛЕТУВАЊЕ ВО СОСЕДСТВОТО И ТОА НА МОРЕ: Цените почнуваат од 150 евра

ПРИСТИГНА НЕВРЕМЕТО ВО ДЕЛОВИ НА БАЛКАНОТ: И во Македонија ќе има силен ветер, но нема опасност од поплави

ПРИСТИГНА НЕВРЕМЕТО ВО ДЕЛОВИ НА БАЛКАНОТ: И во Македонија ќе има силен ветер, но нема опасност од поплави