09 Декември, 2023
0.0330

СРПСКИ СТАРТАП ГО ПРЕЖИВЕА КОЛАПСОТ НА СВБ, ЗА МАЛКУ ЌЕ ОСТАНЕА БЕЗ НИШТО - еве низ што се мораа да поминат

Објавено во: Финансии 25 Март, 2023

Добивај вести на Viber

Стечајот на СВБ го потресе американскиот банкарски пазар, па затоа зафати паника низ светот. Клиенти на оваа банка се главно ИТ компании и стартапи, а важи за најважна банка за технолошките компании. Еден таков српски стартап директно се соочи со кризата низ која мина оваа банка, претрпувајќи вистински пекол. Било неизвесно, но за среќа навреме ги подигнале парите.

Компанијата „Connect the dots“ (CTD) е една од српските најуспешни „стартап“ компании и во своето портфолио има инвестиции од повеќе милиони долари. Лука Трикиќ, еден од основачите на оваа компанија, за „Блиц Бизнис“ зборува за агонијата при банкротот на оваа американска банка во последните денови.

Неговата компанија е клиент на SВБ од нејзиното основање во 2018 година. На прашањето зошто ја избрал токму оваа банка, тој ги посочува поволностите што таа ги нуди за бизнис како неговиот.

-СВБ е повеќе или помалку „индустриски стандард“ за стартапи лансирани во Силиконската долина. Инвеститорите советуваат парите да се задржат таму, а даваат и одредени погодности за стартапи - рече Трикиќ.

Итни состаноци и неизвесност

Бидејќи пропаѓањето на оваа банка беше ненадејно, многумина веднаш побрзаа да ги подигнат парите, што предизвика голем притисок врз овој банкарски систем и неизвесност за утре.

- Прво имаше итни средби меѓу нашиот финансиски директор и генералниот директор и инвеститорите и беше одлучено да се почека и да се види како ќе се развива ситуацијата. За среќа, американската Влада брзо реагираше и реши да ги осигура сите депозити во СВБ банка, па периодот на неизвесност не траеше долго - објасни  соговорник за Блиц бизнис.

Тој додаде дека процедурата за подигање пари не е променета и дека и покрај првичните тешкотии, тие сепак ги добиле своите пари.

- Имавме краток период кога не можевме да подигнеме пари, но потоа работите се вратија во „нормала“, барем од гледна точка на клиентите на банката. - тој рече.

Трикиќ истакна дека состојбата во моментов е стабилна и дека без проблем ги користат банкарските услуги на СВБ. 

Дали сега се стабилни парите во СВБ?

Кога ќе помине кризата, не можеме а да не се запрашаме зошто се уште остануваме во истата банка и дали е можен повторно колапс. На тоа прашање Лука Трикииќ објасни дека за продолжување на соработката најважни се добрите гаранции.

- Гаранциите ги даде американската влада. „Федералната корпорација за осигурување на депозити“ (FDIC) многу мудро реши да ги осигура сите депозити во банката СВБ, без разлика на големината, бидејќи во спротивно ќе имаше многу верижни проблеми во американските финансии, а многу веројатно и во светските.

Состојбата многу се смири и голем дел од нив останаа клиенти на оваа банка, но реакциите на компаниите беа поделени, а најголеми последици претрпеа инвеститорите.

- Многу стартапи решија да ги префрлат парите во други банки, или барем да го направат тоа за дел од парите, но голем дел од нив решија да ги остават парите во СВБ банка, па можеме да видиме дека постои поделено мислење кон СВБ банка во моментот. Од страната на корисниците, банката не е многу променета, сепак инвеститорите кои инвестирале во оваа банка се казнети, па дефинитивно ќе предизвика натамошни последици, што точно останува да видиме.

Неизвесна иднина на работењето на банките

Лука Трикиќ истакна дека колапсот на СВБ банка нема многу да го промени работењето на компаниите и фондациите кои работат во Америка, но под знак прашалник е што ќе биде со банкарскиот сектор и со инвестициските фондови воопшто.

- Стратегиите и плановите се прават долгорочни, а поради брзата реакција на американската влада, овој настан не го наруши значително бизнисот на стартапите, сепак, бизнисот на банкарскиот сектор и инвестициските фондови кои инвестираат во банки дефинитивно ќе се промени значително –вели соговорникот.

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

„ДА СУМ ЈАС ВЛАСТ, БИ ГИ ЗАБРАНИЛ КРИПТОВАЛУТИТЕ“ - Џејми Дајмон му се „нафрли“ на биткоинот

„ДА СУМ ЈАС ВЛАСТ, БИ ГИ ЗАБРАНИЛ КРИПТОВАЛУТИТЕ“ - Џејми Дајмон му се „нафрли“ на биткоинот

НАШИТЕ БАНКИ СЕ СООЧИЈА СО МНОГУ КРИЗИ, НО ТИЕ СЕ СТАБИЛНИ И ОТПОРНИ - еве што порача гувернерката Ангеловска-Бежоска

НАШИТЕ БАНКИ СЕ СООЧИЈА СО МНОГУ КРИЗИ, НО ТИЕ СЕ СТАБИЛНИ И ОТПОРНИ - еве што порача гувернерката Ангеловска-Бежоска

ДУРИ 70 ПРОДАВНИЦИ И НАД ТРИ ИЛЈАДИ ВРАБОТЕНИ ВО ЛИДЛ-СРБИЈА: Во Краљево и Златибор се отворија продавници

ДУРИ 70 ПРОДАВНИЦИ И НАД ТРИ ИЛЈАДИ ВРАБОТЕНИ ВО ЛИДЛ-СРБИЈА: Во Краљево и Златибор се отворија продавници

РУСИЈА ЗАРАБОТУВА ПОВЕЌЕ ОД НАФТА ОТКОЛКУ ПРЕД САНКЦИИТЕ: Пораснале приходите од продажбата

РУСИЈА ЗАРАБОТУВА ПОВЕЌЕ ОД НАФТА ОТКОЛКУ ПРЕД САНКЦИИТЕ: Пораснале приходите од продажбата

РАСТЕ ЦЕНАТА НА АКЦИЈАТА НА КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА - очекуваат ли акционерите „мрсна“ дивиденда од моментално најпрофитабилната банка

РАСТЕ ЦЕНАТА НА АКЦИЈАТА НА КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА - очекуваат ли акционерите „мрсна“ дивиденда од моментално најпрофитабилната банка

ЗА ПЕНЗИОНЕРИТЕ ДОГОДИНА 100 МИЛИОНИ ЕВРА, А ЌЕ СЕ СУБВЕНЦИОНИРААТ И ПРИДОНЕСИ ЗА ПОГОЛЕМИ ПЛАТИ: Лукаревска со детали за антикризните мерки

ЗА ПЕНЗИОНЕРИТЕ ДОГОДИНА 100 МИЛИОНИ ЕВРА, А ЌЕ СЕ СУБВЕНЦИОНИРААТ И ПРИДОНЕСИ ЗА ПОГОЛЕМИ ПЛАТИ: Лукаревска со детали за антикризните мерки

Маринис Стратопулос уште четири години ќе биде член на НО на Стопанска банка Скопје - ГУВЕРНЕРКАТА ЈА ИЗДАДЕ ПОТРЕБНАТА СОГЛАСНОСТ

Маринис Стратопулос уште четири години ќе биде член на НО на Стопанска банка Скопје - ГУВЕРНЕРКАТА ЈА ИЗДАДЕ ПОТРЕБНАТА СОГЛАСНОСТ

„Биди во акција со секоја трансакција“ – Наградна игра со Mastercard од Комерцијална банка за главна награда од 1.000.000 денари

„Биди во акција со секоја трансакција“ – Наградна игра со Mastercard од Комерцијална банка за главна награда од 1.000.000 денари

ВРЕМЕНА МЕРКА ЗА ПОКАЧУВАЊЕТО НА ПЛАТИТЕ НА ВРАБОТЕНИТЕ ВО ФИНАНСИИ И ОРГАНИТЕ ШТО РАБОТАТ ПОВРЗАНО СО БУЏЕТОТ: До одлуката, нема да земаат покачена плата од 30 отсто

ВРЕМЕНА МЕРКА ЗА ПОКАЧУВАЊЕТО НА ПЛАТИТЕ НА ВРАБОТЕНИТЕ ВО ФИНАНСИИ И ОРГАНИТЕ ШТО РАБОТАТ ПОВРЗАНО СО БУЏЕТОТ: До одлуката, нема да земаат покачена плата од 30 отсто