25 Септември, 2020
0.0213

Српските туристи потрошиле милијарда долари

Објавено во: Балкан 26 Август, 2013

И покрај економската криза во Србија, тамошните граѓани, оваа година, потрошиле една милијарда долари на летување, пишува „Б92“. Според податоците на статитистичките агенции, месечно од земјата, на викенд патувања и одмори, српските граѓани изнесуваат повеќе од 80 милиони долари. Cекоја година српските туристи трошат се’ повеќе пари на патувања. А, ова лето најмногу пари, околу 250 милиони долари ќе остават во Грција. Пред пет години, кога платите биле редовни, на патувања во странство Србите потрошиле 487 милиони долари. И овогодишните податоци на Народната банка на Србија, за првите шест месеци, покажуваат тренд на пораст на потрошувачката за патувања во странство. До јули се потрошени 477 милиони долари, а 453 милиони долари се потрошени лани во истиот период . Српските туристи во Турција потрошиле 80 милиони долари, што е за 10 милиони повеќе одошто во Црна Гора, каде летуваат четири пати повеќе одошто во Анталија. Овој податок не треба да зачудува, бидејќи еден просечен аранжман за Турција чини 1.000 евра, додека во Црна Гора почесто може да се најде приватно сместување. Хрватска може да се пофали дека Србите годинава им оставиле 28 милиони долари, двојно помалку одошто во Египет и три пати помалку одошто во Италија.

Можеби ќе ве интересира

ГРЦИТЕ ВО ДИЛЕМА: Самозаштита или карантин?

ГРЦИТЕ ВО ДИЛЕМА: Самозаштита или карантин?

Косовците се прашуваат зошто наместо во Приштина, Американците вечераа во Белград?

Косовците се прашуваат зошто наместо во Приштина, Американците вечераа во Белград?

Босна доби нов град

Босна доби нов град

ГРЦИЈА ПРЕД КОЛАПС: Нема слободни кревети во болниците

ГРЦИЈА ПРЕД КОЛАПС: Нема слободни кревети во болниците

ЦРН ДЕН ЗА ЦРНА ГОРА: Скоро 300 заболени и 8 починати

ЦРН ДЕН ЗА ЦРНА ГОРА: Скоро 300 заболени и 8 починати

ВО ЗЕМЈА ОД РЕГИОНОТ: Tретина од тестираните се позитивни на коронавирусот

ВО ЗЕМЈА ОД РЕГИОНОТ: Tретина од тестираните се позитивни на коронавирусот

(ФОТО+ВИДЕО) КЕФАЛОНИЈА Е НЕПРЕПОЗНАТЛИВА: Jaнос поплави стотици домови и однесе жртви

(ФОТО+ВИДЕО) КЕФАЛОНИЈА Е НЕПРЕПОЗНАТЛИВА: Jaнос поплави стотици домови и однесе жртви

Во грчкиот парламент влегоа предлог-законите за помош и соработка со нашата земја

Во грчкиот парламент влегоа предлог-законите за помош и соработка со нашата земја

ОД ШТО ПОЧИНА БЕБЕТО ПРОНАЈДЕНО МРТВО ВО СЕЛО КАЈ ВРШАЦ - еве што покажа обдукцијата

ОД ШТО ПОЧИНА БЕБЕТО ПРОНАЈДЕНО МРТВО ВО СЕЛО КАЈ ВРШАЦ - еве што покажа обдукцијата