26 Април, 2019
0.0284

Стан во Грција: Инвестиција која носи уживање ама и заработка

Објавено во: Економија 22 Март, 2019

Инвестиција која би можела да ви донесе уживање но и дополнителна заработка.

Вака многумина го замислуваат поседувањето на туристичка недвижнина, која на сопстевникот и неговото семејство би му обезбедила незаборавни моменти на одмор и на газдата би му пружила можност покрај издавањето да дојде до екстра пари.

Во последно време, покрај апартмани на Златибор и Копаоник, многумина од соседите купуваат недвижнини во Грција. Како што истакнуваат експерти кои се занимаваат со оваа област, сега е последен момент да си купите некој стан во Солун или на крајбрежјето по ниски цени, бидејќи недвижнините во Грција стануваат се поскапи.

-Повеќето купуваат стан како инвестиција со идеја да го изнајмуваат, на туристи, но и на студенти - рекла Ана Павлич Мајоров од една грчка агенција за недвижнини , која има претставништво и во Белград, пишува Б92.

Таа вели дека Србите купуваат апартмани на море за да имаат викендица, место за летување, како и дека во текот на летната сезона им се издаваат на познаници, сограѓани...Сепак, можеби е уште подобра инвестиција стан во Солун, бидејќи може да се изнајмува во текот на целата година. Да речеме, имам примери на луѓе чии деца студираат во Солун и тие пред неколку години купија поволно стан, го реновираат, кога дипломираше го продадоа и дури заработија.

Цените на недвижнини на северот од Грција се движат од 800 евра по квадрат па нагоре. Во секој момент може да се купи стан во Солун за 30 000 евра. додека апартман покрај море чини од 25 000 евра, што е по вредност на ниво на гарсониера, пишува Večernje novosti.Foto: Hellenic Realty 

Можеби ќе ве интересира

Гувернерката Ангеловска Бежоска за МИА: Можам да потврдам дека денарот е стабилен

Гувернерката Ангеловска Бежоска за МИА: Можам да потврдам дека денарот е стабилен

Капиталните инвестиции во лер: Објавени податоците до март

Капиталните инвестиции во лер: Објавени податоците до март

Дилема: Гимназиско или стручно образование

Дилема: Гимназиско или стручно образование

„Алкалоид“ во офанзива на странските пазари!

„Алкалоид“ во офанзива на странските пазари!

МИЛИОНСКА ГЛОБА: Колку долари ќе биде казнет „Фејсбук“ од американските власти?

МИЛИОНСКА ГЛОБА: Колку долари ќе биде казнет „Фејсбук“ од американските власти?

УТРИНСКИ ФОКУС: Профитот на „Комерцијална банка“ преполовен, „Алкалоид“ ја зголеми добивката

УТРИНСКИ ФОКУС: Профитот на „Комерцијална банка“ преполовен, „Алкалоид“ ја зголеми добивката

Ќе се одважат ли блиските на функционерите од власта по непотизмот или нема да го слушаат лидерот Заев?

Ќе се одважат ли блиските на функционерите од власта по непотизмот или нема да го слушаат лидерот Заев?

Се лизна ли „Комерцијална банка“?

Се лизна ли „Комерцијална банка“?

Алкалоид АД Скопје со раст на приходите во првите три месеци годинава и 55 нови вработувања

Алкалоид АД Скопје со раст на приходите во првите три месеци годинава и 55 нови вработувања