02 Јуни, 2023
0.0242

СТЕ СЕ ЗАПРАШАЛЕ ЛИ КАКО СЕ ГУБАТ 11 МИЛИЈАРИ ЕВРА ПРЕКУ НОЌ: Арно го доживеа токму тоа

Објавено во: Финансии 25 Мај, 2023

Добивај вести на Viber

Најбогатиот човек на светот, сопственик на францускиот производител на луксузни производи LVMH, Бернар Арно, изгуби 10,39 милијарди евра.

Тој ја загуби оваа сума во вторникот по значаен пад на акциите.

Основачот на LVMH - чија понуда вклучува луксузни производи како Луис Витон, МОЕТ и Чандон Шампањ и Кристијан Диор Фустан - доживеа поголем раст на богатството од почетокот на годината.

Акциите на LVMH сега паднаа,најмногу за повеќе од една година, што збриша околу 30 милијарди американски долари од европскиот луксузен сектор.

Дури и со овие загуби, францускиот милијардер сè уште има нето вредност од 191,6 милијарди долари, според индексот на милијардери на Блумберг. Досега, тој се збогати за уште 29,5 милијарди долари оваа година.

Јазот помеѓу богатството на Арно и второпласираниот Илон Маск од Тесла се намали на 11,4 милијарди долари.

До падот на вторникот, имаше долго зголемување на цената на акциите на LVMH, што е сè уште повисоко - 23 проценти во однос на периодот пред една година. Облеката и луксузната стока за индекс на МСЦИ Европа се зголеми за 27 проценти.


Можеби ќе ве интересира

АКЦИОНЕРИТЕ НА НЛБ ГО ОТВОРИЈА ШАМПАЊСКОТО - Банката пресече: Ќе се дели дивиденда од 34 милиони евра, еве кој колку ќе добие на конто

АКЦИОНЕРИТЕ НА НЛБ ГО ОТВОРИЈА ШАМПАЊСКОТО - Банката пресече: Ќе се дели дивиденда од 34 милиони евра, еве кој колку ќе добие на конто

ВРТОГЛАВ ПАД: Денес Твитер вреди една третина од сумата што ја плати Маск: Погрешни одлуки влијаеле на падот на проценетата вредност на компанијата

ВРТОГЛАВ ПАД: Денес Твитер вреди една третина од сумата што ја плати Маск: Погрешни одлуки влијаеле на падот на проценетата вредност на компанијата

СТРАНСКИТЕ ИНВЕСТИТОРИ РЕИНВЕСТИРАЛЕ ДУРИ 107 МИЛИОНИ ЕВРА - Профитите на компаниите остануваат во земјава

СТРАНСКИТЕ ИНВЕСТИТОРИ РЕИНВЕСТИРАЛЕ ДУРИ 107 МИЛИОНИ ЕВРА - Профитите на компаниите остануваат во земјава

„ИМ ВЕЛАТ ДЕКА ЌЕ РАБОТАТ ШЕСТ ЧАСА,А РАБОТАТ ДЕСЕТ“:На Грција очајно и требаат сезонски работници

„ИМ ВЕЛАТ ДЕКА ЌЕ РАБОТАТ ШЕСТ ЧАСА,А РАБОТАТ ДЕСЕТ“:На Грција очајно и требаат сезонски работници

ЏАБЕ ФАКУЛТЕТИТЕ: За 60 проценти од занимањата во иднина нема да треба високо образование: Платата оди над две илјади евра

ЏАБЕ ФАКУЛТЕТИТЕ: За 60 проценти од занимањата во иднина нема да треба високо образование: Платата оди над две илјади евра

ПРОДАДЕНИ СЕ 16 ОТСТО ОД АКЦИИТЕ НА „ЖИТО ПОЛОГ“ - купувачот плати 328 илјади евра

ПРОДАДЕНИ СЕ 16 ОТСТО ОД АКЦИИТЕ НА „ЖИТО ПОЛОГ“ - купувачот плати 328 илјади евра

АКО ИМА БЕСПЛАТНА ЛЕЖАЛКА ВО ГРЦИЈА-БЕГАЈТЕ! Лимонада чини колку цел ручек, а за пиво ќе платите 37 евра! Туристите во шок

АКО ИМА БЕСПЛАТНА ЛЕЖАЛКА ВО ГРЦИЈА-БЕГАЈТЕ! Лимонада чини колку цел ручек, а за пиво ќе платите 37 евра! Туристите во шок

НА МОРЕ ПА МАКАР И БАНКРОТ: Како да одите на одмор, а да не останете без пари

НА МОРЕ ПА МАКАР И БАНКРОТ: Како да одите на одмор, а да не останете без пари

ЦЕЛИ СЕМЕЈСТВА ЗАМИНУВААТ: Влезот во ЕУ ја опустоши Хрватска за 300 илјади лица!

ЦЕЛИ СЕМЕЈСТВА ЗАМИНУВААТ: Влезот во ЕУ ја опустоши Хрватска за 300 илјади лица!