23 Јуни, 2018
0.3632
    ALK 8331.04    0.37%     BESK 9899    1.01%     COMA 306    0%     GRNT 848.09    2.11%     KMB 5322.64    1.79%     MPT 43620.21    5.11%     MTUR 4790.91    1.94%     OHB 6376.92    -0.37%     OKTA 4747    9.98%     POPK 15    7.14%     RMDEN16 95.5    0%     RMDEN17 95.6    0.21%     RZLV 82.6    1.98%     RZUS 149.5    6.03%     STB 981.83    1.27%     STBP 896.62    0.28%     STIL 153.87    3.97%     TETE 2299.91    0.45%     TNB 13946.7    1.16%     TPLF 1113    -9.95%     TTK 1030.25    2.55%     UNI 2618.83    8.01%     ZILU 262.98    2.73%

СТОП ЗА ДИЗЕЛ И БЕЗИН ВОЗИЛА: Уште една земја им се придружува на Франција, Кина и Британија

Објавено во: Свет 12 Октомври, 2017

Новaтa холандскa влада објави дека е усвоено решение сите нови автомобили кои се продаваат во земјата по 2030 година да имаат нулата вредни емисии.. Тоа практично значи дека Холандија ќе се приклучи на листата на земји кои ќе ги забранат автомобилите на дизел и бензин во наредните години.

Коалицискиот кабинет, составен по повеќе од 2 месечни преговори, се огласи исто за поагресивни цели за намалување на штетните емисии во целина - 49% намалување на емисиите на CO2 во земјата до 2030 година во споредба со нивото од 1990 година.

Холандија не е првата земја која предвидува забрана за фосилни горива. Франција вели дека сака да ја забрани продажбата на бензин и дизел автомобили до 2040 година, а Кина и Велика Британија ја следеа со слични планови, иако Кина уште не ги објави роковите.

Холандија, слично на Франција, исто така, повика на затворање на сите јаглен централи во земјата до 2030 година и за поширока употреба на зафаќање и складирање на јаглерод диоксид (CCS - caption carbon storage), за да ги постигне своите цели за намалување на емисија на CO2 за 49%.

Можеби ќе ве интересира

Сериозен процент Германци сакаат Меркел да поднесе оставка

Сериозен процент Германци сакаат Меркел да поднесе оставка

Стебла канабис најдени во парламент

Стебла канабис најдени во парламент

Невреме уби заменик градоначалник

Невреме уби заменик градоначалник

Во банкомат нагризани 18.000 долари

Во банкомат нагризани 18.000 долари

Германија препорача датум за Македонија

Германија препорача датум за Македонија

Македонија помина во холандскиот парламент, вето за Албанија

Македонија помина во холандскиот парламент, вето за Албанија

ИСТОРИСКИ ДОГОВОР: Грција доби „подарок за излез“

ИСТОРИСКИ ДОГОВОР: Грција доби „подарок за излез“

ШАМАР ЗА ТРАМП: Бојкот на американски стоки и откажани патувања му упати оваа држава

ШАМАР ЗА ТРАМП: Бојкот на американски стоки и откажани патувања му упати оваа држава

Германија заработила од Грција додека финансиски ја спасувала

Германија заработила од Грција додека финансиски ја спасувала