19 Септември, 2020
0.0447

Странски фактор е вмешан во експлозијата во Бејрут?

Објавено во: Свет 07 Август, 2020

Постои можност да е вмешан странски фактор во експлозијата во Бејрут, вели претседателот на Либан, Мишел Аун. 

Тој спомена дека е можно да се работи за ракета или бомба. 

Аун денеска изјавил дека за најголемата експлозија во историјата во Бејрут ќе биде покрената истрага и можноста странски фактор да биде вмешан.

Ќе биде истражено дали експлозијата се случила поради невнимателност или станува збор за несреќен случај. Аун претходно изјави дека големиот експлозивен материја бил складиран на пристаништето на небезбеден начин.

Спасувачите ги пребаруваат рушевините за да пронајдат уште некој жив по експлозијата во која пред три дена загинаа 154 луѓе. 

Сеизмичкиот удар се почувствувал во целиот регион.

САД претходно објавила дека не ја отфрлаат можноста дека станува збор за напад, а Израел кој во минатото неколку пати војуваше со Либан демантираше дека е вмешан на каков било начин.

Многу жители на Бејрут велат дека не се во можност да ги обвноват своите домови, и напоменуваат дека во градот повеќе не постои начин да се работи и заработува.

Светската здравствена организација (СЗО) апелира за помош од 15 милиони американски долари за покривање на итните здравствени потреби на Либан. 

Во експлозијата загинаа 154 луѓе. 

Можеби ќе ве интересира

Две земји во Европа ги враќаат рестрикциите

Две земји во Европа ги враќаат рестрикциите

СТРАВ ВО КИНА: Се шири нова зараза

СТРАВ ВО КИНА: Се шири нова зараза

Сериозно во Европа: СЗО предупредува на огромен број млади заразени, само за една недела 300.000 нови позитивни на ковид

Сериозно во Европа: СЗО предупредува на огромен број млади заразени, само за една недела 300.000 нови позитивни на ковид

ТРКА ЗА КУПУВАЊЕ ВАКЦИНА: Богатите или сиромашните земји први ќе стигнат до неа?

ТРКА ЗА КУПУВАЊЕ ВАКЦИНА: Богатите или сиромашните земји први ќе стигнат до неа?

НЕ Е КАКО ВО МАРТ: Сега короната побрзо се шири во Европа

НЕ Е КАКО ВО МАРТ: Сега короната побрзо се шири во Европа

И СЕ ЗАКАНУВА ЗАТВОРСКА КАЗНА: Aмериканка заразила 76 луѓе со корона

И СЕ ЗАКАНУВА ЗАТВОРСКА КАЗНА: Aмериканка заразила 76 луѓе со корона

ЗАБОРАВАМЕ ДА ГО ДЕЗИНФИЦИРАМЕ: Преку овој предмет се пренесува коронавирусот

ЗАБОРАВАМЕ ДА ГО ДЕЗИНФИЦИРАМЕ: Преку овој предмет се пренесува коронавирусот

ЌЕ ЈА ОTСТРАНАТ КРАЛИЦАТА ЕЛИЗАБЕТА: Maла земја сака да расчисти со своето колонијално минато

ЌЕ ЈА ОTСТРАНАТ КРАЛИЦАТА ЕЛИЗАБЕТА: Maла земја сака да расчисти со своето колонијално минато

НАСТАВА ВО ВРЕМЕ НА ПАНДЕМИЈА: СЗО порача што треба да направат училиштата

НАСТАВА ВО ВРЕМЕ НА ПАНДЕМИЈА: СЗО порача што треба да направат училиштата