22 Ноември, 2019
0.0206

Странски медиуми пишуваат за тоа кога Македонија ќе добие датум за преговори

Објавено во: Македонија 15 Јуни, 2019

Странски медиуми пишуваат за тоа кога нашата земја ќе добие датум за преговори.

„Катеримини“ и Ројтерс пренесуваат дека датум за Македонија ќе има, но не и за соседна Албанија. 

Северна Македонија веројатно кон крајот на годинава ќе добие поддршка од ЕУ за почеток на преговорите за членство.

Додека во случајот на Албанија и пристапните преговори со ЕУ на таквата одлука се противат Франција, Германија и Холандија, пишува грчкиот весник „Катимерини", повикувајќи се на дипломатски извори.

И покрај реториката дека ЕУ треба да прифати нови членки од Западен Балкан, со цел тие земји да го зајакнат својот европски пат и да се маргинализира кинеското и руското влијание, прашањето за миграција предизвика сомнежи во некои северни држави на Унијата.

Со голема поддршка од мнозинството земји-членки на ЕУ и ЕК, Северна Македонија и Албанија се надеваа дека европските министри на состанокот во вторник во Луксембург ќе дадат зелено светло за почеток на преговорите за членство. Таквата одлука на министрите би го отворила патот за нејзино одобрување од страна на лидерите на ЕУ на самитот во Брисел на 20 и 21 јуни.

Постои опција во септември да се постигне нов договор меѓу владите на земјите членки на ЕУ, но само за  Македонија.

Северна Македонија најверојатно ќе ја добие подршката од ЕУ до крајот на годинава за датум за преговори за членство, но Албанија се соочува со противење од Франција, Холандија и Германија велат дипломати за Ројтерс.

Според нив, на претстојниот лидерски ЕУ самит од 20-21 јуни и покрај очекувањата на Северна Македонија и Албанија, двете балкански држави нема да добијат зелено светло, иако 13 земји членки, вклучувајќи ги Италија и Полска како и претседателот на Европскиот совет  Доналд Туск побараа и официјално почнување на преговорите.

Можеби ќе ве интересира

Еве зошто за Јанева беше одобрен куќен притвор

Еве зошто за Јанева беше одобрен куќен притвор

ФОКУС НА ДЕНОТ: Дадилката која тепаше дете доби притвор, Борисов бара да запре антибугарската реторика

ФОКУС НА ДЕНОТ: Дадилката која тепаше дете доби притвор, Борисов бара да запре антибугарската реторика

Приведена е дадилката која во игротека удираше шлаканици на дете

Приведена е дадилката која во игротека удираше шлаканици на дете

ЗАЕВ Е ЛАУРЕАТОТ: Во Сараево ќе му ја врачат наградата „Иса-бег Исхаковиќ 2019“

ЗАЕВ Е ЛАУРЕАТОТ: Во Сараево ќе му ја врачат наградата „Иса-бег Исхаковиќ 2019“

Обид за силување во касарната во Куманово

Обид за силување во касарната во Куманово

Борисов има едно барање - да се прекине со антибугарската реторика

Борисов има едно барање - да се прекине со антибугарската реторика

Во двор на црква во Кавадарци се најдени осумдесетина куршуми

Во двор на црква во Кавадарци се најдени осумдесетина куршуми

Жерновски за видеото со Борисов: Патриоти дома- „Европејци и Американци“ надвор

Жерновски за видеото со Борисов: Патриоти дома- „Европејци и Американци“ надвор

(Видео 18+) Која е жената што грубо тепа дете во скопско кафуле

(Видео 18+) Која е жената што грубо тепа дете во скопско кафуле