20 Февруари, 2019
0.3082
    ALK 8426.71    0.33%     CEVI 900    0%     GRNT 820.24    0.05%     KMB 5540.25    0.52%     MPT 51523.09    0.29%     MTUR 5100    -0.21%     OHB 6800.4    1.21%     REPL 75000    0%     RMDEN16 98.11    -0.09%     RZUS 108    2.86%     SBT 2618.86    8.55%     STB 1254.88    0.18%     TEL 315    0.16%     TNB 15500    0.03%     TTK 1379.91    -0.01%     UNI 2285.84    2.07%

Струмички колекционер има цела соба стари предмети, повеќето со мотиви од Југославија

Објавено во: Македонија 12 Октомври, 2018

Марјан Христов од село Смолари, во Општината Ново Село со колекционерство се занимава повеке од 10 години. Тој собира телефони, радија, грамофони, грамофонски плочи, касети, книги, разни предмети, месингани, бакарни, дрвени, порцелански, стаклени, банкноти, визит-карти, пенкала, запалки, привезоци, црковни календарчиња, часовници, значки.

Христов вели дека има од сè по нешто од она што се колекционира во светот.

„Не продавам сè,туку само тоа што го имам веќе во колекцијата или правам размена, а со парите од продадениот предмет купувам други што ги немам. Имам доста предмети ако сметаме сè,  имам преку 3.500.000 предмети разни. Имам просторија, повеќето се наредени на рафтови и витрини, а некои се во кутии. Купувам од луѓе, некои ми подаруваат и така доаѓам до предмети“, вели овој колекционер.

Мотив да се занимава со оваа работа му била Југославија, а за себе вели дека е голем обожавател на Јосип Броз Тито и така почнал да се занимава со оваа работа.

„Омилени ми се значките, медаљите, статуите, знамињата и предметите користени во тоа време, банкноти, монети и сè што е made in Yugoslavia“, вели Христов.

Располага со над 5.000 книги од домашни, но и странски автори.

„Повеќето се од македонски писатели и нив ги обожавам. Имам и од странски писатели преведени на македонски, имам српски, германски, австроунгарски, руски. Најстарата книга е мислам некаде од 1870 година или порано“, додава Христов.

За ова што тој го прави, додава дека некои му се восхитуваат, други му честитаат, а има и такви кои не ни забележуваат дека е колекционер.

Христов објаснува дека во Македонија има колекционери, но има и доста луѓе кои тргуваат со стари предмети.

За себе вели дека и во иднина ќе се посвети на колекционерството, додека може тоа да го прави. Но, овој млад ентузијаст на шега додава дека повеќе нема место за чувањето на антиквитетите.

Сања Атанасовска

Можеби ќе ве интересира

Кирацовски: Дедото ме послуша, нема повеќе да работи таму

Кирацовски: Дедото ме послуша, нема повеќе да работи таму

Утре само условни казни за Кочан и Авировиќ?

Утре само условни казни за Кочан и Авировиќ?

Џафери кажа фала за поддршката од Бугарија за НАТО, Борисов задоволен

Џафери кажа фала за поддршката од Бугарија за НАТО, Борисов задоволен

Драги Рашковски му се закани на администраторот на веб-страната на претседателот Иванов

Драги Рашковски му се закани на администраторот на веб-страната на претседателот Иванов

УТРИНСКИ ФОКУС: Летаат откази, ама и нови „партиски“ вработувања- вреди ли животот во Македонија?

УТРИНСКИ ФОКУС: Летаат откази, ама и нови „партиски“ вработувања- вреди ли животот во Македонија?

Захариева по ратификацијата: Ќе се гради инфраструктура, патишта за заеднички развој на двете држави

Захариева по ратификацијата: Ќе се гради инфраструктура, патишта за заеднички развој на двете држави

Во Бугарија едногласно ратификуван пристапниот Протокол на Македонија во НАТО

Во Бугарија едногласно ратификуван пристапниот Протокол на Македонија во НАТО

Започна собирањето потписи: Познато кои тројца кандидати ќе одат самостојно на претседателски избори

Започна собирањето потписи: Познато кои тројца кандидати ќе одат самостојно на претседателски избори

Уште две вработувања во АД ЕЛЕМ на блиски до владини функционери

Уште две вработувања во АД ЕЛЕМ на блиски до владини функционери