09 Декември, 2022
0.0252

СУДОТ ДОНЕСЕ РЕШЕНИЕ, ЛИДЛ ПОВЛЕКУВА ПРОИЗВОДИ: Мора да ги уништат сите, ги тужеше позната компанија

Објавено во: Економија 01 Октомври, 2022

Добивај вести на Viber

Швајцарскиот суд пресуди во корист на Lindt & Spruengli. Највисокиот швајцарски суд во четвртокот пресуди дека германскиот ланец на супермаркети Лидл треба да престане да ги продава чоколадните зајачиња на Lindt & Spruengli, обвиткани со фолија, бидејќи заслужуваат заштита на авторските права. На Lidl му е наредено да престане да продава сличен производ во Швајцарија и да ги уништи залихите.

„Истражувањето презентирано од Линдт покажува дека нејзиното чоколадно велигденско зајаче е добро познато на јавноста“, соопшти швајцарскиот суд, додавајќи дека потрошувачите најверојатно ќе го помешаат со она на Лидл, и покрај некои разлики“.

Сојузниот суд на тој начин ја укина минатогодишната пресуда на трговскиот суд во корист на две швајцарски филијали на германски Лидл и им нареди да ги уништат залихите на чоколадни зајачиња, пишува магазинот „Феникс“, пишува Н1 Хрватска.

„Уништувањето (залихите) е адекватна одлука, особено што не мора да значи дека чоколадото мора да се уништи“, се објаснува во пресудата.

Швајцарскиот производител на премиум чоколади Линдт водел многу судски битки за да го заштити еден од своите најпродавани производи. Германскиот сојузен суд минатата година пресуди дека златниот тон на фолијата во која се завиткани велигденските зајачиња на Линд е заштитена со заштитен знак.

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Зошто доларот паѓа во однос на еврото?

Зошто доларот паѓа во однос на еврото?

Куртхан Апајдин, главен извршен директор на „Лимак Скопје“: „Diamond of Skopje“ дава нова димензија на урбаното живеење

Куртхан Апајдин, главен извршен директор на „Лимак Скопје“: „Diamond of Skopje“ дава нова димензија на урбаното живеење

ЕСМ купил струја од 16,3 милиони евра за декември

ЕСМ купил струја од 16,3 милиони евра за декември

ОДВ Електрик од Струга вработи 90 работници од Украина

ОДВ Електрик од Струга вработи 90 работници од Украина

Истражување: Македонецот би бил задоволен со плата од 770 евра

Истражување: Македонецот би бил задоволен со плата од 770 евра

Бочварски: Ова е време кога треба сите да размислуваме за поевтина енерегија

Бочварски: Ова е време кога треба сите да размислуваме за поевтина енерегија

И ПОКРАЈ КРИЗАТА НЕВРАБОТЕНОСТА ПАЃА, ДЗС со нови податоци за вработеноста на граѓаните

И ПОКРАЈ КРИЗАТА НЕВРАБОТЕНОСТА ПАЃА, ДЗС со нови податоци за вработеноста на граѓаните

Од утре драстично намалување на цените на бензините и дизелот

Од утре драстично намалување на цените на бензините и дизелот

ПОЛОВНИТЕ АВТОМОБИЛИ НИКОГАШ НЕ БИЛЕ ПОСКАПИ - еве што во Фолксваген очекуваат за наредниот период

ПОЛОВНИТЕ АВТОМОБИЛИ НИКОГАШ НЕ БИЛЕ ПОСКАПИ - еве што во Фолксваген очекуваат за наредниот период