20 Октомври, 2018
0.3437
    ALK 8129.21    0.97%     BESK 9474    -0.27%     CEVI 1000    0%     FERS 61933.45    4.96%     GRNT 829.62    1.98%     KMB 5199.83    0.93%     KVAS 14056    0%     MPOL 319    10%     MPT 47735.31    1.74%     MTUR 4817.17    2.49%     OHB 6549.95    1.87%     OKTA 4842.37    3.03%     RMDEN09 98    0%     RMDEN10 97.1    1.89%     RMDEN12 97    -0.1%     RZLV 64.5    -0.42%     RZUS 120    2.56%     SBT 2303.81    3.6%     STB 1149.67    2.33%     STBP 1100    0%     STIL 135    1.12%     TEL 288    2.86%     TKVS 5350    8.08%     TNB 14700    2.38%     TPLF 824.9    9.99%     TTK 1173.93    0.46%     UNI 2300    -0.46%

Светот гледа кон Софија за иднината на Западен Балкан

Објавено во: Балкан 17 Мај, 2018

Самитот во Софија, посветен на Западен Балкан, започнува. 

Тoj е првиот по 15 години и става акцент на европската перспектива на шесте земји од регионот. Фокусот на европските лидери, исто така, падна на опасноста од иранскиот нуклеарен договор и насилството меѓу Израелците и Палестинците.

 Важната за Бугарија тема е промената на пакет "Мобилност", за што настојува целиот транспортен сектор , поддржан од бугарската влада. Официјално, агендата на Самитот е поврзување на земјите од Западен Балкан и дигиталната безбедност. Настанот се набљудува со посебен интерес. Акредитирани се околу 960 новинари од целиот свет. 

Форумот со домаќин премиерот Бојко Борисов започнува во НДК и е најголемиот настан во рамките на Бугарското претседателство на Советот на ЕУ. Борисов официјално ќе ги пречека шефовите на држави и влади на состанокот во 9:15 часот по бугарско време. 


Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, кој ќе раководи со Самитот ќе ја претставува Европската унија, заедно со претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер. На форумот ќе учествуваат исто така високиот претставник на Унијата за надворешни работи и безбедносна политика Федерика Могерини, комесарот за европската политика за соседство и преговори за проширување Јоханес Хан и претседателот на Европскиот парламент, Антонио Тајани, прецизираат од владината прес служба на Бугарија. Дискусијата ќе се фокусира на поврзување - во однос на транспортот, енергијата, дигиталната инфраструктура, образованието итн. 

Целта е да се подобрат односите меѓу Западен Балкан и ЕУ, како и меѓу земјите од регионот.

По завршување на пленарните сесии, во 15:00 часот по бугарско време, Бојко Борисов, Доналд Туск и Жан-Клод Јункер ќе одржат прес-конференција.

 Од 16:00 часот во Националниот палата на културата ќе се одржи Светскиот економски форум (Давос форум) на тема "Стратешки дијалог за Западен Балкан". Во него ќе учествуваат и претседателот на Светскиот економски форум Борге Бренда, шефот на ЕБРД Сума Чакрабарти и извршниот директор на Светската банка, Кристалина Георгиева и ќе бидат претставени обврските на финансиските институции кон проектите на Балканот. Исто така, се планира билатерална средба меѓу премиерот Борисов и британскиот премиер Тереза ​​Мај.

Можеби ќе ве интересира

Еди Рама ни посака среќен роденден

Еди Рама ни посака среќен роденден

Kога Ципрас ќе седне во фотелјата на Коѕијас?

Kога Ципрас ќе седне во фотелјата на Коѕијас?

И Ципрас чека што ќе изгласаат македонските пратеници

И Ципрас чека што ќе изгласаат македонските пратеници

Уште никој нема објаснување зошто Коѕијас си замина, тајните фондови сепак се вистина

Уште никој нема објаснување зошто Коѕијас си замина, тајните фондови сепак се вистина

Ќе ја снема една од најдобрите плажи во Грција

Ќе ја снема една од најдобрите плажи во Грција

За Вучиќ Договорот во Македонија не помина и порача да не се прават математички формули

За Вучиќ Договорот во Македонија не помина и порача да не се прават математички формули

Сестринските партии се жалеле и на бугарски европратеници од одност на ВМРО ДПМНЕ

Сестринските партии се жалеле и на бугарски европратеници од одност на ВМРО ДПМНЕ

(ФОТО) Дејли Меил ја „посрами“ Албанија со фотографии од приватна зоолошка градина

(ФОТО) Дејли Меил ја „посрами“ Албанија со фотографии од приватна зоолошка градина

Убиецот на бугарската новинарка Маринова екстрадиран - оди ли зад решетки?

Убиецот на бугарската новинарка Маринова екстрадиран - оди ли зад решетки?