26 Мај, 2020
0.0608

ТАЈНИТЕ ЗА УСПЕХ: Светски милионери кои започнале од нула

Објавено во: Финансии 02 Април, 2019

Се чини дека е невозможно од партали да дојдете до богатство, да имате свој сопствен бизнис, светско познато име. Нивните животни стории се како сценарија за филмови, но тие се реални и вистински животни драми на познати личности. Некои од нив се родиле во длабока сиромаштија и во ужасни околности, но станале светски познати ѕвезди.

Како го направиле тоа? Чиниш сите тие имаат нешто во себе, некој копнеж, борба, и копаат длабоко, истрајно и упорно за да ја најдат својата вистинска вредност.

Секој денес знае за Ед Ширан. Диво успешен поп-пејач со трилиони прегледи на YouTube, продава цели концерти и е еден од најбараните забавувачи во бизнисот, а и доста е слушан од тинејџерите.


Меѓутоа не било од секогаш така. Ед пристигнал од Велика Британија на Америчко тло скоро без пари, но се борел премногу за да се докаже на музичката сцена во САД. Една вечер свирел во локален бар и за негова среќа во барот бил присутен и Џејми Фокс,тој пак останал импресиониран од неговата изведба и така започнува нивната соработка. Вредноста на Ед се проценува на 85 милиони долари.

Познатата ТВ-ѕвезда од серијата "Сексот и градот", Сара Џесика Паркер, многу често зборува за нејзиното детство и дека таа многу добро памети дека нејзиното семејство ретко славело прилики како родендени, Божиќ или ден на благодарноста, бидејќи не можеле да си го дозволат.  А особено се сеќавала на деновите поминати во семејниот дом без електрична енергија.


Денес таа е една од најпознатите актерки кои уживаат во својата слава. Нејзината нето вредност изнесува 90 миниони долари.


Познат ни е како Терминатор, најдобар филмски акционен херој, седумкратен бодибилдер на Олимпија и гувернер на Калифорнија, но во минатото односно во своето детство.

Арнолд Шварценегер живеел во сиромашно и многу скромно семејство. Во неговиот дом немало водовод ниту телефон, а во тоа време(1947) имало и немири по улиците на Австрија, па тој се нашол во ситуација да гризе куршум и да размислува за својата иднина и како би можел да го промени својот живот. Кога тој емигрирал во САД, успеал полека , но сигурно како бодибилдер, а подоцна и како актер. Неговата вредност денес се проценува на 400 милиони долари.


Кени Троут, денес е сопственик на телеком компанијата Excel Communication, но пораснал во сиромашно семејтво во Јужен Илионис. Уште кога бил многу мал тој знаел дека нема да остане да живее во околностите кои ги има и дека ќе даде се од себе за да успее. Тој секогаш велел: Добро е да нема човек пари, има погоема мотивација да се бори за себе и за својот успех.

Тој ја започнал сам својата телефонска компанија, а подоцна ја здружил со комуникацискиот гигант  Teleglobe. Тој договор бил вреден 3,5 милиони долари. А денес  неговата вредност изнесува над 1,5 милијарди долари.


Хауард Шулц денес е извршен директор на гигантската компанија "Старбакс", но никогаш не ги заборавил своите корени. Бидејќи пораснал во куќи за сиромашните, никогаш немал чип на неговото рамо, но имал желба да направи нешто значајно со својот живот.

Хауард добил стипендија на Универзитетот во Мичиген и по дипломирањето се нашол работа со Xerox. Тој продолжил со борбата за подобро, па со многу труд и работа  го купил ланецот за кафе наречен "Старбакс". Успеал да го развие овој бизнис и го проширил со „Старбакс“ продавници насекаде низ светот.Тој стана извршен директор на компанијата во 1987 година и го зголеми синџирот на 16 000 продавници ширум светот. Неговата нето вредност денес изнесува  2,9 милијарди долари.


Една од највлијателните жени во светот, Опра Винфри е светски феномен која понекогаш во своите емисии подаруваше и нови моторни автомобили на публиката којашто беше присутна во студиото. Но, нејзиниот почеток не беше така лесен.

Таа е родена во сиромашно семејство во Мисисипи, но тоа никогаш не ја спречи да добие стипендија на државниот универзитет во Тенеси и стана прва афро-американска ТВ-дописничка во државата. Таа секогаш отворено зборувала за своето минато и за својот тежок живот. Таа денес тежи 2,8 милијарди долари. Исто така е рангирана како најголем црн филантроп во американската историја.

Можеби ќе ве интересира

АНГЕЛОВСКА ЗА ПЛАТЕЖНАТА КАРТИЧКА: Ќе им помогне на погодените и ќе ја намали сивата економија

АНГЕЛОВСКА ЗА ПЛАТЕЖНАТА КАРТИЧКА: Ќе им помогне на погодените и ќе ја намали сивата економија

БЕА БРОЈ ЕДЕН: Херц оди во стечај

БЕА БРОЈ ЕДЕН: Херц оди во стечај

ПОДАТОЦИ ЗА ПЛАТИ: Еве колку заработуваат Германците

ПОДАТОЦИ ЗА ПЛАТИ: Еве колку заработуваат Германците

Професорката Наумовска нов член на Надзорниот одбор на Прокредит банка

Професорката Наумовска нов член на Надзорниот одбор на Прокредит банка

МБА: Ќе се одржи националниот натпревар на Европскиот квиз на пари

МБА: Ќе се одржи националниот натпревар на Европскиот квиз на пари

За Алкалоид, Комерцијална банка и НЛБ банка бесплатни инвестициски анализи

За Алкалоид, Комерцијална банка и НЛБ банка бесплатни инвестициски анализи

Предвидувањата за вакцините ќе го придвижат пазарот на капитал: Генерали инвестментс совети

Предвидувањата за вакцините ќе го придвижат пазарот на капитал: Генерали инвестментс совети

Нина Ангеловска задоволна од состанокот со банкарите, кои ќе треба да изработат 300.000 платежни картички

Нина Ангеловска задоволна од состанокот со банкарите, кои ќе треба да изработат 300.000 платежни картички

Интервју Јошевски: Финансиските друштва како банкарството од сенка ќе бидат финансиска поддршка за населението во пост-Ковид кризната иднина

Интервју Јошевски: Финансиските друштва како банкарството од сенка ќе бидат финансиска поддршка за населението во пост-Ковид кризната иднина