25 Мај, 2020
0.0386

ТАЧИ ЗА РАЗМЕНА НА ТЕРИТОРИИ СО СРБИЈА: Сонувам Прешево, Бујановац и Медвеѓе да се припојат кон Косово

Објавено во: Балкан 22 Мај, 2020

Претседателот на Косово, Хашим Тачи ги демантираше обвинувањата од страна на премиерот Албин Курти, но и на меѓународните аналитичари, дека постои нацрт договор со официјален Белград за размена на територии, Истовремено е убеден дека САД ќе го поттикнат постигнувањето на конечниот договор со Белград, нагласувајќи дека сонува Прешево, Бујановац и Медвеѓе да се припојат кон Косово.

-Сонувам за тоа Прешево, Медвеѓе и Бујановац бескомпромисно да се вклучат во територијалниот инегритет на Република косово, истакна косовскот претседател во емисијата Рубикон на ТВ Клан.

Од друга страна тврди дека не постојат разговори, ниту пак договор за размена на територии.

-Кој и да зборува за размена, тоа е за внатрешна употреба, бидејќи за тоа никогаш не се разговарало, а не пак во Вашингтон, тврди Тачи.

Тој додава дка под никакви околности не е разгледувано такво нешто, односно можност за каков било договор.


Можеби ќе ве интересира

На грчко тло е регистриран силен земјотрес

На грчко тло е регистриран силен земјотрес

СЕ ПОДГОТВУВААТ СО ПОЛНА ПАРЕА: Кафулињата и рестораните во Грција од утре работат

СЕ ПОДГОТВУВААТ СО ПОЛНА ПАРЕА: Кафулињата и рестораните во Грција од утре работат

РАБОТЕЛ СТОРИЈА ЗА ЗАГАДУВАЊЕТО: Бугарски новинар e пронајден мртов во езерото Варна

РАБОТЕЛ СТОРИЈА ЗА ЗАГАДУВАЊЕТО: Бугарски новинар e пронајден мртов во езерото Варна

ИДНАТА НЕДЕЛА ПОЧНУВА СЕЗОНАТА: Хрватите подготвени да ги пречекаат првите гости

ИДНАТА НЕДЕЛА ПОЧНУВА СЕЗОНАТА: Хрватите подготвени да ги пречекаат првите гости

ХРВАТСКА И СЛОВЕНИЈА: Немаат ниту еден новозаразен од Ковид - 19

ХРВАТСКА И СЛОВЕНИЈА: Немаат ниту еден новозаразен од Ковид - 19

НЕВРАБОТЕНОСТА ЗЕМА ЗАМАВ: Скоро 600.000 Грци ќе останат без работа

НЕВРАБОТЕНОСТА ЗЕМА ЗАМАВ: Скоро 600.000 Грци ќе останат без работа

НА ОДМОР ВО БУГАРИЈА: Без фен, клима, и автомати за пијалоци

НА ОДМОР ВО БУГАРИЈА: Без фен, клима, и автомати за пијалоци

(ВИДЕО) СЕ БАРААТ СТОРИТЕЛИТЕ: Од џамии во Измир наместо молитва ечеше „Бела чао“

(ВИДЕО) СЕ БАРААТ СТОРИТЕЛИТЕ: Од џамии во Измир наместо молитва ечеше „Бела чао“

ЗЕМЈОТРЕСИ ВО РЕГИОНОТ: Се стресоа Србија, Грција и Босна

ЗЕМЈОТРЕСИ ВО РЕГИОНОТ: Се стресоа Србија, Грција и Босна