29 Мај, 2024
0.0948

Таки Фити во Фактор24: Има ли МАНУ решенија во најтешкиот дел од политичката криза?

Објавено во: Македонија 05 Април, 2017

Добивај вести на Viber

Во новото издание на магазинот Фактор24 ќе може да го проследите интервјуто со академик Таки Фити, претседател на МАНУ за актуелнaта политичка криза која од правен и интитуционален карактер добива меѓуетнички.

Дали Тиранската платформа како што ја нарекува ВМРО-ДПМНЕ е вистинската причина поради која претседателот Иванов и натаму одбива да го додeли мандатот на Зоран Заев кој го претставува новото парламентарно мнозинство?

Во моменти на криза се бараат одговори и од МАНУ. Kаде се академиците, што можат тие да понудат во овој момент. Се слушаат ли нивните препораки или се сведени на шумови кои партиите ги избегнуваат?

Македонската академија на науките и уметностите. Сите ја повикуваат во моменти на криза. Разговараме со првиот човек на МАНУ, академк, Таки Фити... Фактор 24, вечерва во 19.15 и 23.30 часот.

Фактор 24 е економско политички магазин во изработка на веб порталот Фактор.мк.


Можеби ќе ве интересира

Малолетник со мотоцикл усмрти жена во Прилеп

Малолетник со мотоцикл усмрти жена во Прилеп

„Кабинетот ти е СЛУЖБА, ама ТИ одлучуваш“: Ванковска со нови критики кон претседателката - „пофер е да кажеш дека си згрешила“

„Кабинетот ти е СЛУЖБА, ама ТИ одлучуваш“: Ванковска со нови критики кон претседателката - „пофер е да кажеш дека си згрешила“

Даниела Колева: Упаднаа на 27 април за Талат Џафери, а сега го избраа Гаши

Даниела Колева: Упаднаа на 27 април за Талат Џафери, а сега го избраа Гаши

„ПРИКАЗНА КОЈА НИКОГАШ НЕМА ДА ЗАВРШИ“: Шилегов со сопругата во Венеција

„ПРИКАЗНА КОЈА НИКОГАШ НЕМА ДА ЗАВРШИ“: Шилегов со сопругата во Венеција

„ВО ПРАТЕНИЧКИТЕ КЛУПИ Е СЕДНАТ НАЈГОЛЕМИОТ ШЛАЈМ НА ВМРО-ДПМНЕ И ЗНАМ“: Најчевска застана на страната на „Левица“, вели во Собранието изнеле конкретни аргументи

„ВО ПРАТЕНИЧКИТЕ КЛУПИ Е СЕДНАТ НАЈГОЛЕМИОТ ШЛАЈМ НА ВМРО-ДПМНЕ И ЗНАМ“: Најчевска застана на страната на „Левица“, вели во Собранието изнеле конкретни аргументи

СТРАШЕН НАСТАН: Седумгодишно детенце било прегазено од малолетник на мотор во училишен двор

СТРАШЕН НАСТАН: Седумгодишно детенце било прегазено од малолетник на мотор во училишен двор

Блерим Беџети се откажа од градоначалник, за да биде пратеник

Блерим Беџети се откажа од градоначалник, за да биде пратеник

„Очекувам јасна изјава дека името на земјата е Северна Македонија“: Мицотакис повторно со барање до идниот премиер

„Очекувам јасна изјава дека името на земјата е Северна Македонија“: Мицотакис повторно со барање до идниот премиер

И КИЧЕВСКИ РАСПАЛИ ЗА НЕГОВИТЕ: Дечки ај по дома, доста беше!

И КИЧЕВСКИ РАСПАЛИ ЗА НЕГОВИТЕ: Дечки ај по дома, доста беше!