21 Мај, 2019
0.0228

Тевдовски до Руфи Османи: Општините да го зголемат данокот на имот

Објавено во: Финансии 17 Април, 2019

Драган Тевдовски, министерот за финансии, денеска на универзитетска дебата на прашање од професорот и екс-градоначалник на Гостивар, Руфи Османи, како да се подобрат приходите на општините и да го намалат задолжувањето, рече дека локалните самоуправи треба да го зголемат данокот на имот.

- Иако имаат можност да соберат повеќе средства со данокот на имот за кој има можност од 0,1 до 0,3 отсто никоја од општините тоа не го прави. Поради борбата за гласови не ја зголемуваат најниската стапка и сите одат со 0,1 отсто, рече Тевдовски.

Воедно, според Тевдовски, тие треба и да го подобрат планирањето на трошоците. Темата на предавањето беше како окалните самоуправи финансиски да бидат постабилни и поефикасни.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Девојче на 12 години заработува милиони

(ВИДЕО) Девојче на 12 години заработува милиони

Од 1 јуни во Македонија повеќе нема плаќање со високи суми во кеш

Од 1 јуни во Македонија повеќе нема плаќање со високи суми во кеш

Ова се две струки кои се најбарани во Германија

Ова се две струки кои се најбарани во Германија

НА ЕГЗОТИЧНО МЕСТО БАРААТ КЕЛНЕРИ: Нудат плата од 1.000 евра и авионски билет

НА ЕГЗОТИЧНО МЕСТО БАРААТ КЕЛНЕРИ: Нудат плата од 1.000 евра и авионски билет

Криптовалутите летнаа до небо: Биткоинот надмина 7200 евра

Криптовалутите летнаа до небо: Биткоинот надмина 7200 евра