26 Април, 2019
0.0198

Топката се фрла од Шилегов кај Блерим и обратно: Како Беџети ќе ја реши судбината на дивоградбите на Матка?

Објавено во: Македонија 22 Март, 2019

Нема ни да ги урива, ниту пак да ги легализира дивите платформи кои никнаа на Матка.

Ова станува јасно од изјавата на градоначалникот Блерим Беџети кој вели дека мора да го почитува законот кој го има во државата и да работи согласно него.

Тој потврдил дека платформите се бесправни но дека за исите има барање за легализација, но сепак прстот за овој проблем кој послува дека го наследил го обвинува скопскиот градоначалник Петре Шилегов.

Беџети смета дека натегнувањето со овој проблем ќе продолжи а од град Скопје му порачаа дека кањонот нема да зависи од еден скопски гадоначаник.

Според надлежните од град Скопје се работи на закон со кој ќе се заштити Матка во економска и еколошка смисла.

Се јави и министерот кој пак ќе проверува кој има надлежност.

Можеби ќе ве интересира

СООБРАЌАЈКА ВО БИТОЛСКО: Загина маж од Холандија

СООБРАЌАЈКА ВО БИТОЛСКО: Загина маж од Холандија

ДОКОЛКУ ПАТУВАТЕ ВНИМАВАЈТЕ: Ваква е состојбата на патиштата

ДОКОЛКУ ПАТУВАТЕ ВНИМАВАЈТЕ: Ваква е состојбата на патиштата

(ФОТО) Гужва на Табановце: Македонците одлучиле празникот да го поминат во Србија

(ФОТО) Гужва на Табановце: Македонците одлучиле празникот да го поминат во Србија

Се работи ли за крвна одмазда: Кој и зошто уби мештанин на Рашче

Се работи ли за крвна одмазда: Кој и зошто уби мештанин на Рашче

Зошто денешниот ден Велики петок е најтешкиот ден за Христијаните

Зошто денешниот ден Велики петок е најтешкиот ден за Христијаните

Силјановска: Кирацовски вработува со непотизам, Пендаровски: Јанушев е обвинет за криминал со кинеските автобуси

Силјановска: Кирацовски вработува со непотизам, Пендаровски: Јанушев е обвинет за криминал со кинеските автобуси

Временска прогноза: Сонце, потопло и дожд предвидуваат синоптичарите за продолжениот викенд

Временска прогноза: Сонце, потопло и дожд предвидуваат синоптичарите за продолжениот викенд

ФОКУС НА ДЕНОТ: Непотизмот царува, нов претседател на Врховен суд, уште еден притвор

ФОКУС НА ДЕНОТ: Непотизмот царува, нов претседател на Врховен суд, уште еден притвор

Заев: Секогаш има толку неважечки ливчиња

Заев: Секогаш има толку неважечки ливчиња