21 Октомври, 2019
0.0185

Трамп го одобри распоредувањето на трупите во Саудиска Арабија и ОАЕ

Објавено во: Свет 21 Септември, 2019

Американскиот претседател Доналд Трамп го одобри распоредувањето на американските сили во Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати по нападот врз саудиските нафтени објекти.

Според Ројтерс, целта на распоредувањето на американските трупи е одбранбена природа, и тие првенствено ќе се фокусираат на воздушната одбрана и ракетата одбрана, соопшти Пентагон, а пренесе Танјуг.

Секретарот за одбрана Марк Еспер го нарече овој потег „природна одбрана“.

Постојат планови да се зголеми бројот на војниците, како и да се испратат борбени авиони и дополнително оружје до Саудиска Арабија.
Исто така, авиопревозникот Абрахам Линколн ќе остане во регионот некое време.
Началникот на Генералштабот Ф. Данфорд не прецизираше колку војници ќе бидат испратени во Саудиска Арабија, но рече дека тоа се стотици, а не илјадници.

Претходно, претседателот Трамп најави највисоко ниво на санкции против Иран што Саудијците и Соединетите држави ги обвинуваат за напад на саудиските нафтени објекти на 14 септември.
Покрај новата нестабилност во регионот, оваа криза доведе до нагло зголемување на цената на нафтата на светскиот пазар.

Можеби ќе ве интересира

СЕ ПОТПИШУВА ПЕТИЦИЈА: Британците бараат нов референдум

СЕ ПОТПИШУВА ПЕТИЦИЈА: Британците бараат нов референдум

(ВИДЕО) ТРИ ЖРТВИ ВО ПРОТЕСТИТЕ ВО ЧИЛЕ: Власта се откажа од поскапувањето на превозот

(ВИДЕО) ТРИ ЖРТВИ ВО ПРОТЕСТИТЕ ВО ЧИЛЕ: Власта се откажа од поскапувањето на превозот

БРИТАНЦИТЕ САКААТ НОВ РЕФЕРЕНДУМ: Протести се одржаа во Лондон

БРИТАНЦИТЕ САКААТ НОВ РЕФЕРЕНДУМ: Протести се одржаа во Лондон

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ДЕМОНСТРАЦИИ И ВОНРЕДНА СОСТОЈБА: Чилеанците се бунтуваат против поскапиот јавен превоз

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ДЕМОНСТРАЦИИ И ВОНРЕДНА СОСТОЈБА: Чилеанците се бунтуваат против поскапиот јавен превоз

(ВИДЕО) СЕ УРНА БРАНА ВО РУСИЈА: Водата носеше се пред себе, има 13 мртви

(ВИДЕО) СЕ УРНА БРАНА ВО РУСИЈА: Водата носеше се пред себе, има 13 мртви

(ФОТО+ВИДЕО) УАПСЕНИ 27 ЛУЃЕ: Полицијата воспостави ред во Барселона

(ФОТО+ВИДЕО) УАПСЕНИ 27 ЛУЃЕ: Полицијата воспостави ред во Барселона

НЕМА ПРИМИРЈЕ ВО СИРИЈА: Ердоган се заканува

НЕМА ПРИМИРЈЕ ВО СИРИЈА: Ердоган се заканува

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ДЕМОНСТРАЦИИ ВО БАРСЕЛОНА: Ги разгневија пресудите за Каталонците кои го организираа референдумот

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ДЕМОНСТРАЦИИ ВО БАРСЕЛОНА: Ги разгневија пресудите за Каталонците кои го организираа референдумот

САД ЌЕ ПОМОГНЕ: Турците ја прекинуваат офанзивата во Сирија

САД ЌЕ ПОМОГНЕ: Турците ја прекинуваат офанзивата во Сирија