17 Јануари, 2020
0.0216

Трамп го одобри распоредувањето на трупите во Саудиска Арабија и ОАЕ

Објавено во: Свет 21 Септември, 2019

Американскиот претседател Доналд Трамп го одобри распоредувањето на американските сили во Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати по нападот врз саудиските нафтени објекти.

Според Ројтерс, целта на распоредувањето на американските трупи е одбранбена природа, и тие првенствено ќе се фокусираат на воздушната одбрана и ракетата одбрана, соопшти Пентагон, а пренесе Танјуг.

Секретарот за одбрана Марк Еспер го нарече овој потег „природна одбрана“.

Постојат планови да се зголеми бројот на војниците, како и да се испратат борбени авиони и дополнително оружје до Саудиска Арабија.
Исто така, авиопревозникот Абрахам Линколн ќе остане во регионот некое време.
Началникот на Генералштабот Ф. Данфорд не прецизираше колку војници ќе бидат испратени во Саудиска Арабија, но рече дека тоа се стотици, а не илјадници.

Претходно, претседателот Трамп најави највисоко ниво на санкции против Иран што Саудијците и Соединетите држави ги обвинуваат за напад на саудиските нафтени објекти на 14 септември.
Покрај новата нестабилност во регионот, оваа криза доведе до нагло зголемување на цената на нафтата на светскиот пазар.

Можеби ќе ве интересира

Со него сакаат да одат на месечината 20 илјади жени - јапонскиот милијардер Маезава пред тежок избор

Со него сакаат да одат на месечината 20 илјади жени - јапонскиот милијардер Маезава пред тежок избор

Ова видео го отсликува ужасот во Австралија: Се возите додека околу вас беснеат пожари

Ова видео го отсликува ужасот во Австралија: Се возите додека околу вас беснеат пожари

ПОНИЖУВАЧКИ КРАЈ ЗА МЕДВЕДЕВ: Подемот и падот на човекот кој не избега од сенка на Путин

ПОНИЖУВАЧКИ КРАЈ ЗА МЕДВЕДЕВ: Подемот и падот на човекот кој не избега од сенка на Путин

Стартуваше процесот за импичмент на Трамп

Стартуваше процесот за импичмент на Трамп

Супер пиштолот од телохранителите на Путин ги пробива панцирите

Супер пиштолот од телохранителите на Путин ги пробива панцирите

РАНГ ЛИСТА: Ова се земјите каде е најдобро да растете деца

РАНГ ЛИСТА: Ова се земјите каде е најдобро да растете деца

(ВИДЕО) По пожарите, Австралија ја погоди невреме

(ВИДЕО) По пожарите, Австралија ја погоди невреме

За Иран Трамп е „средношколски насилник“ на кој Европа му попушта

За Иран Трамп е „средношколски насилник“ на кој Европа му попушта

Михаил Мишустин стана нов премиер на Русија без ниту еден глас против

Михаил Мишустин стана нов премиер на Русија без ниту еден глас против