21 Февруари, 2019
0.2521
    ALK 8440.21    0.49%     BESK 9300    3.32%     CEVI 900    0%     GRNT 820.24    0.05%     KMB 5540.51    0.53%     MKSD 194    -3%     MPT 51516.28    0.27%     MTUR 5100    -0.21%     OHB 6800.4    1.21%     REPL 75000    0%     RMDEN16 98.11    -0.09%     RZUS 108    2.86%     SBT 2620.28    8.61%     STB 1255.41    0.22%     STIL 127.83    1.86%     TEH 80    -20%     TEL 315    0.16%     TNB 15500    0.03%     TTK 1379.95    0%     UNI 2285.84    2.07%

ТРГНА КОН ДНОТО: Повторно падна цената на биткоинот

Објавено во: Економија 23 Јуни, 2018

Цената на биткоинот падна за повеќе од 5% во петокот, откако јапонскиот финансиски регулатор нареди на неколку берзи за криптовалути да ги подобрат практиките во однос на перењето пари, објави „CNBC“.

Дигаталната валута се тргуваше по цена од 6.255 долари, откако падна под прагот од 6.400 долари за прв пат од околу една недела, според податоците на „CoinDesk“.

По наредбата на Агенцијата за финансиски услуги во Јапонија, „bitFlyer“, најголемата криптоберза во земјата, го замрзна создавањето на нови сметки, до подобрување на сопствениот бизнис, особено во однос на мерките за запирање на перењето пари и финансирањето на тероризмот.

„Нашето раководство и сите вработени се обединети во вашето разбирање колку сериозни се овие проблеми и колку сериозни сме ние во нашиот одговор“- објави „bitFlyer“ во соопштението на својата интернет страна.

Агенцијата ја даде истата наредба на пет други берзи, откако најде слабости во борбата против перењето пари.

Можеби ќе ве интересира

Конечно надвладеа паметниот телевизор во Македонија

Конечно надвладеа паметниот телевизор во Македонија

Кој плати 413.000 евра за акции во „Макошпед“?

Кој плати 413.000 евра за акции во „Макошпед“?

Kој во Македонија зема бруто плата од 168 475 денари?

Kој во Македонија зема бруто плата од 168 475 денари?

Заев и Тевдовски го примија на средба лидерот на „Антикоцкање“

Заев и Тевдовски го примија на средба лидерот на „Антикоцкање“

Просечна плата: Лани поголема од преклани, ама дали е доволна?

Просечна плата: Лани поголема од преклани, ама дали е доволна?

Пониски сметки за парно пред почетокот на летото поради топлото време

Пониски сметки за парно пред почетокот на летото поради топлото време

Бектеши нема да го следи примерот на Костадинов и Мисовски

Бектеши нема да го следи примерот на Костадинов и Мисовски

Српски производи од Косово со повластен третман во Србија

Српски производи од Косово со повластен третман во Србија

Една од најскапите згради не е вселена, но барем нема повеќе да прави нови трошоци

Една од најскапите згради не е вселена, но барем нема повеќе да прави нови трошоци