17 Ноември, 2018
0.3138
    ALK 8249.89    0.17%     GRNT 825.39    -2.89%     KMB 5288.28    -1.52%     MPT 49428.57    1.91%     MTUR 5000    0%     OHB 6750    -1.07%     OKTA 4850    -3%     RMDEN17 96.5    0%     RZLE 16    -20%     STB 1286.19    -0.24%     STBP 1254    -2.15%     STIL 131    -2.67%     TETE 2498    -0.08%     TTK 1253.13    -2.17%

ТРГНА КОН ДНОТО: Повторно падна цената на биткоинот

Објавено во: Економија 23 Јуни, 2018

Цената на биткоинот падна за повеќе од 5% во петокот, откако јапонскиот финансиски регулатор нареди на неколку берзи за криптовалути да ги подобрат практиките во однос на перењето пари, објави „CNBC“.

Дигаталната валута се тргуваше по цена од 6.255 долари, откако падна под прагот од 6.400 долари за прв пат од околу една недела, според податоците на „CoinDesk“.

По наредбата на Агенцијата за финансиски услуги во Јапонија, „bitFlyer“, најголемата криптоберза во земјата, го замрзна создавањето на нови сметки, до подобрување на сопствениот бизнис, особено во однос на мерките за запирање на перењето пари и финансирањето на тероризмот.

„Нашето раководство и сите вработени се обединети во вашето разбирање колку сериозни се овие проблеми и колку сериозни сме ние во нашиот одговор“- објави „bitFlyer“ во соопштението на својата интернет страна.

Агенцијата ја даде истата наредба на пет други берзи, откако најде слабости во борбата против перењето пари.

Можеби ќе ве интересира

ИНФЛАЦИЈА ВО ЕУ: Две земји се на тапет

ИНФЛАЦИЈА ВО ЕУ: Две земји се на тапет

Купи француска винарница: Што се има Јаневски надвор од Македонија

Купи француска винарница: Што се има Јаневски надвор од Македонија

Предвидени 1,1 милијарда денари за новиот план за вработување во 2019 година

Предвидени 1,1 милијарда денари за новиот план за вработување во 2019 година

Анѓушев: Проектираниот раст од 3,2 отсто за 2019. со сигурност ќе се реализира

Анѓушев: Проектираниот раст од 3,2 отсто за 2019. со сигурност ќе се реализира

За да избегнете непотребно блокирање на сметките, Град Скопје повикува да се платат долговите за комунална такса

За да избегнете непотребно блокирање на сметките, Град Скопје повикува да се платат долговите за комунална такса

Се ветува подобра живеачка: Како Заев ќе ги врати парите кај народот?

Се ветува подобра живеачка: Како Заев ќе ги врати парите кај народот?

ОБИНУВАЊА НА АДРЕСА НА ИВАНОВ: „Меша“ ли прсти во судството шефот на државата

ОБИНУВАЊА НА АДРЕСА НА ИВАНОВ: „Меша“ ли прсти во судството шефот на државата

Водечка прехрамбена компанија ќе го зголемува наталитетот во грчките села

Водечка прехрамбена компанија ќе го зголемува наталитетот во грчките села

Американска компанија бара промотори

Американска компанија бара промотори