25 Февруари, 2024
0.0254

„ТРГНУВАМ ВО МРАК, СЕ ВРАЌАМ ВО МРАК, ДНЕВНО СВЕТЛО ГЛЕДАМ САМО ЗА ВИКЕНД“: Еве каков е животот во Швајцарија

Објавено во: Финансии 27 Ноември, 2023

Добивај вести на Viber

Работата во магацинот е таква што сте во затворени сали без дневна светлина - што значи дека можете да уживате во сонцето, односно во дневната светлина само за време на викендите. Не се жалам на приходите, кои се малку повисоки од Германија каде што работев пред пет години, но кај нас е сосема поинаку - вели жена од БиХ која се преселила во Швајцарија.

Пред година и пол таа од Босна и Херцеговина се преселила во Швајцарија каде нашла работа и на тој начин се труди да си ја подобри животната ситуација, но и семејството. Нејзиното име е Франка и раскажа како во Швајцарија го постигнала она што отсекогаш го посакувала, но и изгубила многу.

Таа работи во магацин во Швајцарија, а за списанието Феникс раскажа како се навикнала на тоа. На пат кон работа и назад, таа губи повеќе од два часа дневно.

- Работам во дневни смени бидејќи не можам да поднесам ноќни смени. Смената почнува во 8 часот, а јас завршувам со работа во 17 часот. Но, како што патувам подолго, морам да станам многу порано, практично заминувам откако ќе се стемни и се враќам откако ќе се стемни. Работата во магацинот е таква што сте во затворени сали без дневна светлина - што значи дека можете да уживате во сонцето, односно во дневната светлина само за време на викендите. Не се жалам на приходите, кои се малку повисоки од Германија каде што работев пред пет години, но кај нас е сосема поинаку - вели тој.

Таа вели дека во Швајцарија е нормално на работа да те прашуваат дали си католик или муслиман и дека поделбите се повидливи, дури и многу повеќе отколку во Босна и Херцеговина. Позитивната страна е тоа што наведува дека има добри приходи и може да му помогне на семејството, но светлината на денот ја чувствува само за викенди.

Како последица на работното вре,е таа вели дека ја изгубила навиката за дружење бидејќи кога ќе дојде викенд мора да го користи за пазарење, чистење и средување на домот.


Можеби ќе ве интересира

ВО ПЕТОКОТ СИЛНО „ТРЕСЕЛЕ“ АКЦИИТЕ НА КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА - истргувани близу 500 илјади евра за еден ден, еве колку достигна просечната цена

ВО ПЕТОКОТ СИЛНО „ТРЕСЕЛЕ“ АКЦИИТЕ НА КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА - истргувани близу 500 илјади евра за еден ден, еве колку достигна просечната цена

КАЗНА ОД 200 ЕВРА АКО РАБОТНИКОТ УЧЕСТВУВА ВО ШТРАЈК: Драстичен удар за работната сила во оваа земја

КАЗНА ОД 200 ЕВРА АКО РАБОТНИКОТ УЧЕСТВУВА ВО ШТРАЈК: Драстичен удар за работната сила во оваа земја

РАБОТИ КАКО ДОСТАВАЧ НА ХРАНА И ЗАРАБОТУВА 2.350 ЕВРА МЕСЕЧНО! Го открива трикот за максимален профит: Многумина го одбиваат, а таму се кријат парите

РАБОТИ КАКО ДОСТАВАЧ НА ХРАНА И ЗАРАБОТУВА 2.350 ЕВРА МЕСЕЧНО! Го открива трикот за максимален профит: Многумина го одбиваат, а таму се кријат парите

ЦЕНИТЕ НА ХРАНАТА ДИВЕАТ ВО ХРВАТСКА! Компирите се поскапи за 35 отсто, морковите 50, кромидот 70, а крушите дури 120

ЦЕНИТЕ НА ХРАНАТА ДИВЕАТ ВО ХРВАТСКА! Компирите се поскапи за 35 отсто, морковите 50, кромидот 70, а крушите дури 120

„ИНФЛАЦИЈАТА ЌЕ РАСТЕ“: ЕЦБ објави истражување

„ИНФЛАЦИЈАТА ЌЕ РАСТЕ“: ЕЦБ објави истражување

ЕВТИНО ЛЕТУВАЊЕ ВО СОСЕДСТВОТО И ТОА НА МОРЕ: Цените почнуваат од 150 евра

ЕВТИНО ЛЕТУВАЊЕ ВО СОСЕДСТВОТО И ТОА НА МОРЕ: Цените почнуваат од 150 евра

ГЕРМАНЦИТЕ НАПРАВИЈА МАТЕМАТИКА: Вреди ли воопшто да се купува недвижен имот?

ГЕРМАНЦИТЕ НАПРАВИЈА МАТЕМАТИКА: Вреди ли воопшто да се купува недвижен имот?

ПРОВЕРЕТЕ ГИ СМЕТКИТЕ, МОЖЕБИ ВИ ЛЕГНАЛЕ ПАРИ: Исплатена е финансиската помош

ПРОВЕРЕТЕ ГИ СМЕТКИТЕ, МОЖЕБИ ВИ ЛЕГНАЛЕ ПАРИ: Исплатена е финансиската помош

ЗА МНОГУ ОВАА ПЛАТА Е СОН, А ВО ОВАА ЗЕМЈА ЛУЃЕТО СО НЕА ЕДВАЈ ПРЕЖИВУВААТ: Како е да се живее во Швајцарија?

ЗА МНОГУ ОВАА ПЛАТА Е СОН, А ВО ОВАА ЗЕМЈА ЛУЃЕТО СО НЕА ЕДВАЈ ПРЕЖИВУВААТ: Како е да се живее во Швајцарија?