30 Јуни, 2022
0.0330

ТУРСКАТА ЛИРА НА МИНИМУМ СПРЕМА ДОЛАРОТ: Голема загриженост за глобалниот економски раст

Објавено во: Економија 26 Мај, 2022

Добивај вести на Viber

Турската лира деновиве падна во однос на доларот на петмесечен минимум, во услови на општа распродажба на акции и валути на пазарите во развој поради лошите извештаи за заработката од компаниите, кои ја продлабочија загриженоста за глобалниот економски раст.

Цените на акциите на пазарите во развој потонаа за 1,2 отсто, по развојот на глобалните пазари каде странските инвеститори започнаа големи распродажби поради страв дека новите мерки против Пекинг дополнително ќе го забават растот на втората по големина светска економија.

Според последните достапни податоци, турската лира се тргува со над 16 лири за долар, со што вредноста на американската валута од почетокот на годината се зголемува на 18 отсто, бидејќи инвеститорите се повеќе ја доведуваат во прашање одржливоста на економската политика на земјата пред Сесијата за монетарната политика на Турција кон крајот на оваа недела.

Од друга страна, руската рубља продолжи да расте, зајакнувајќи денеска на 57 рубљи за долар за прв пат по четири години, поддржана од продажбата на девизи на компании насочени кон извозот за подмирување на даночните обврски.

Можеби ќе ве интересира

Намалување на бројот на работниците во индустријата за 1,7 отсто регистрираше ДЗС

Намалување на бројот на работниците во индустријата за 1,7 отсто регистрираше ДЗС

БЕЗ РАБОТНИЦИ НЕМА КОМПАНИИ, НО БЕЗ КОМПАНИИ НЕМА НИТУ РАБОТНИЦИ

БЕЗ РАБОТНИЦИ НЕМА КОМПАНИИ, НО БЕЗ КОМПАНИИ НЕМА НИТУ РАБОТНИЦИ

Зошто Регулаторната комисија за енергетика ги „закла“ МЕПСО и Електродистрибуција?

Зошто Регулаторната комисија за енергетика ги „закла“ МЕПСО и Електродистрибуција?

МАКЕДОНЕЦОТ ГОРАН АНГЕЛЕСКИ НОВ ГЛАВЕН ФИНАНСОВ ДИРЕКТОР ВО А1 ХРВАТСКА - нов предизвик по долги години искуство во А1 Македонија

МАКЕДОНЕЦОТ ГОРАН АНГЕЛЕСКИ НОВ ГЛАВЕН ФИНАНСОВ ДИРЕКТОР ВО А1 ХРВАТСКА - нов предизвик по долги години искуство во А1 Македонија

Туристички агенции добивале државна помош без решение, туристичките водичи „на отстрел“ од државата

Туристички агенции добивале државна помош без решение, туристичките водичи „на отстрел“ од државата

МЛАДИ РЕВИЗОРИ ЌЕ ЗЕМААТ „ПОМЛАДА“ ПЛАТА - огласи за три вработувања во Државниот завод за ревизија, еве колку е почетниот износ

МЛАДИ РЕВИЗОРИ ЌЕ ЗЕМААТ „ПОМЛАДА“ ПЛАТА - огласи за три вработувања во Државниот завод за ревизија, еве колку е почетниот износ

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Oд 1 јули поскапува струјата, Бислимовски вели дека 98,8 отсто од домаќинствата ќе плаќаат 7,4 отсто повеќе

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Oд 1 јули поскапува струјата, Бислимовски вели дека 98,8 отсто од домаќинствата ќе плаќаат 7,4 отсто повеќе

Скокна цената на нафтата на светските берзи

Скокна цената на нафтата на светските берзи

Рубљата расте во однос на доларот

Рубљата расте во однос на доларот