01 Април, 2020
0.0244

ТУРСКИ ТЕК ПАТУВА НИЗ БАЛКАНОТ: Оваа земја почна да прима гас преку јужната пруга

Објавено во: Економија 02 Јануари, 2020

Бугарија започнала да прима руски гас преку гасоводот „Турски тек“, изјавил извршниот директор на „Булгартрансгас“, Владимир Малинов.

„Булгартрансгас и гасоводот на Русија ги завршија разговорите последниве денови во 2019 година и денес Бугарија започна да прима руски гас преку Турција наместо Украина“, рекол Малинов за бугарското национално радио, Тас, пренесоа медиумите од соседството.

Според неговите зборови, Бугарија годишно ќе добива 2,9 милијарди кубни метри гас, а гасната инфраструктура ќе биде подготвена да ја прими таа количина гас.

Малинов вели дека Бугарија ќе може да ја намали годишната исплата на транзит за околу 70 милиони лева (35 милиони евра) и дека цените на бензинот ќе бидат намалени за пет проценти.


Foto: Printscreen/ Youtube

Можеби ќе ве интересира

ВАКОВ ПАД НЕМАЛО СКОРО 20 ГОДИНИ: Нафтата чини помалку од 23 долари

ВАКОВ ПАД НЕМАЛО СКОРО 20 ГОДИНИ: Нафтата чини помалку од 23 долари

ССК: Се оградуваме од владиниот сет мерки, баравме системска поддршка, а не делумна помош

ССК: Се оградуваме од владиниот сет мерки, баравме системска поддршка, а не делумна помош

Заев откако не му беа прифатени сите предлози: Драго ми е што се усвоија голем дел од мерките

Заев откако не му беа прифатени сите предлози: Драго ми е што се усвоија голем дел од мерките

Жозеп Борел: Северна Македонија се приклучува во санкциите против Турција

Жозеп Борел: Северна Македонија се приклучува во санкциите против Турција

Јавната администрација куртули, функционери на минималец, половина плата за тие што изгубиле работа

Јавната администрација куртули, функционери на минималец, половина плата за тие што изгубиле работа

ЕКСКЛУЗИВНО: За фирмите субвенции за секој вработен, за функционерите само минимална плата во април и мај

ЕКСКЛУЗИВНО: За фирмите субвенции за секој вработен, за функционерите само минимална плата во април и мај

Раст на цените го прекина тргувањето на Македонска берза

Раст на цените го прекина тргувањето на Македонска берза

ИНВЕСТИЦИИ, ЕВТИНИ КРЕДИТИ И ИЗВОЗ - бизнисот кажа што ќе ни донесе НАТО

ИНВЕСТИЦИИ, ЕВТИНИ КРЕДИТИ И ИЗВОЗ - бизнисот кажа што ќе ни донесе НАТО

Во живо: Прес конференција на премиерот Спасовски - нови економски мерки

Во живо: Прес конференција на премиерот Спасовски - нови економски мерки