21 Април, 2018
0.0545

Турскиот раст на прагот да сруши рекорд

Објавено во: Балкан 11 Септември, 2017

Економскиот раст во Турција во вториот квартал забрза, поради што можно е прогнозите за раст на годишно ниво да бидат надминати. 

Во период април - јуни БДП пораснал за 5.1%. Тоа се подобри резултати во однос на 5% во првите три месеци. 

Раст има во скоро сите сектори. Во градежништвото растот е 6.8%, а во услужните дејности 5.7%. 

За оваа година Анкара предвидува раст од 4.4%. 

Минатата недела премиерот Бинали Јилдирим најави дека растот ќе биде надминат. 

Меѓународната агенција Мудис ја зголеми прогнозата од 2.6 на 3.7%. 

Можеби ќе ве интересира

Никос Ксидакис: Сега е најдобриот момент за решение на името

Никос Ксидакис: Сега е најдобриот момент за решение на името

ПОСЛЕПОЛНОЌНИ ЗЕМЈОТРЕСИ: Грција се тресе

ПОСЛЕПОЛНОЌНИ ЗЕМЈОТРЕСИ: Грција се тресе

Зошто турското злато е повлечено од американските сефови?

Зошто турското злато е повлечено од американските сефови?

АНКЕТА: Дали Србите веруваат дека Косово е изгубено?

АНКЕТА: Дали Србите веруваат дека Косово е изгубено?

Ивана Трамп во Белград: Што прави поранешната сопруга на Доналд во Србија?

Ивана Трамп во Белград: Што прави поранешната сопруга на Доналд во Србија?

Катругалос: Сакаме комплетно решение за да не се создаде проблем во следната деценија

Катругалос: Сакаме комплетно решение за да не се создаде проблем во следната деценија

Вуцис: Грција има интерес да се реши името, но со уставни гаранции

Вуцис: Грција има интерес да се реши името, но со уставни гаранции

Харадинај вели дека Србија ќе го признае Косово

Харадинај вели дека Србија ќе го признае Косово

Од пловечка резиденција до `рѓа: Како денес изгледа познатиот брод „Галеб“ на Маршалот Тито

Од пловечка резиденција до `рѓа: Како денес изгледа познатиот брод „Галеб“ на Маршалот Тито