15 Август, 2020
0.0394

Ударните тупаници на ВМРО ДПМНЕ, освен Груевски во аут, коj се e на листата за пратеници

Објавено во: Македонија 12 Ноември, 2016

Коалицијата предводена од ВМРО ДПМНЕ ги достави листите со кандидати за пратеници. Од она што на прв поглед може да се забележи е дека на листите иако се шпекулираше го нема Диме Спасов. Од „компромитираните„ политички имиња во политичките бомби објавени преку проектот „Вистината за Македонија“, од страна на СДСМ, ги нема Гордана Јанкуловска, Зоран Ставрески, Миле Јанакиески. Иако се шпекулираше дека е возможно на листата за пратеници да се најде и Сашо Мијаклов сепак неговото име го нема во листите..

Коалицијата предводена од ВМРО ДПМНЕ, на Скопски Саем денеска и официјално ќе ги претстави своите кандидати за пратеници за предвремените парламентарни избори закажани за 11 декември 2016 година...

Фактор успеа да дојде до дел од имињата кои се најдоа на листите на коалцијата на ВМРО ДПМНЕ..

Во првата изборна единица, носител е Никола Попоски, зад него се министерката за култура Елизабета Канческа Милевска, Борис Змејковски, Драган Данев, Даниела Рангелова, Љупчо Димовски, Крсто Јовановски, Чедомир Саздовски, Светлана Јакимовска, Јасминка Дамческа..

Во втората изборна единица каде носител е Никола Тодоров, на листата се уште и спикерот на парламентот Трајко Вељаноски, понатаму Жаклина Пешевска, Иван Стоилковиќ, Амбди Бајрам, Владанка Авировиќ, Зоран Ѓорѓиевски, Јохан Тарчуловски, Весна Дамчевска - Илиевска, Невенка Стаменковска.

Во третата изборна единица носител е Илија Димовски, а зад него е премиерот Емил Димитриев, понатаму на листата се уште и Слаѓана Митовска, Трајче Димков, Стојан Миланов, Магдалена Манаскова, Зеќир Рамчиловиќ, Никола Мицевски, Благица Ласовска, Емилија Александрова..

Во четвртата изборна единица носител е лидерот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски, зад него се Ванковер Манчев, Ана Лашкоска, Панчо Минов, Весна Пемова, Васил Пишев, Нада Ципушева, Димитар Стевананџија, Драган Цуклев, Павлинче Честојнова.

Во петата изборна единица носител е Антонио Милошоски, зад него се Зоран Илиоски, Лилјана Затуроска, Љубен Арнаудов, Благоја Деспотоски, Нола Исмајлоска Старова, Крсто Мукоски, Сашо Василевски, Лилјана Кузмановска, Соња Талевска..

Во шестaта изборна единица носител на листата со пратеници е пратеникот Влатко Ѓорчев..

На прв поглед, ВМРО ДПМНЕ, своите коалициони партнери генерално ги има сместено во втората изборна единица. Коалициониот партнер на Груевски, ГРОМ, има едно сигурно место во парламентот, а тоа Панчо Минов. Актуелниот пратеник Чедомир Саздовски е во првата изборна единица, но на осмата позиција, што е како што коментираат познавачите едвај на граница, па дури и тоа е дискутабилно.

И.М

Можеби ќе ве интересира

Загрижувачки резултати од тестирањето: Нов кластер во психијатриската болница во Демир Хисар

Загрижувачки резултати од тестирањето: Нов кластер во психијатриската болница во Демир Хисар

Композиторката Дарија Андовска: Како студент само Трифун Костовски ми помогна да отпатувам во Баку

Композиторката Дарија Андовска: Како студент само Трифун Костовски ми помогна да отпатувам во Баку

ТВ21: Бизнисмен организирал средба на Заев и Ахмети, но еден од нив не дошол

ТВ21: Бизнисмен организирал средба на Заев и Ахмети, но еден од нив не дошол

Радмила Шекеринска на одмор додека траат преговорите со ДУИ

Радмила Шекеринска на одмор додека траат преговорите со ДУИ

Денеска повеќе позитивни отколку оздравени, четири смртни случаи од корона

Денеска повеќе позитивни отколку оздравени, четири смртни случаи од корона

ДУИ не може да преболи шти не дојде никој на средбата на Ахмети: Да не висите во ходниците на македонските партии

ДУИ не може да преболи шти не дојде никој на средбата на Ахмети: Да не висите во ходниците на македонските партии

Филипче: Од 1 Септември се враќа „Мој термин“ и хируршките интервенции во ГОБ „8 Септември“

Филипче: Од 1 Септември се враќа „Мој термин“ и хируршките интервенции во ГОБ „8 Септември“

Закажување за ПСР-тестови по редовни цени не може да се закаже ниту следната недела

Закажување за ПСР-тестови по редовни цени не може да се закаже ниту следната недела

Украле пченица од 50.000 евра во ЗК Пелагонија

Украле пченица од 50.000 евра во ЗК Пелагонија