06 Декември, 2019
0.0228

Уште еден обвинител од СЈО повикан на разговор за „Рекет“

Објавено во: Македонија 14 Август, 2019

Уште еден обвинител од СЈО е повикан на разговор во ОЈО за „Рекет“.

Обвинителот Бурим Рустеми од СЈО добил покана да се јави на распит во Обвинителството за организиран криминал и корупција.

Во обвинителството вчера сведочеше обвинителката Лиле Стефанова, а во понеделник исказ даде и обвинителката Елизабета Јосифовска. 

Осомничени во случајот „Рекет“ се Боки 13 и Зоран Кичеец, на кои вчера притворот им е продолжен за нов 30 дена. Тие се осомничени дека од бизнисменот Орце Камчев, земале 1,5 милиони евра и му ветиле дека имаат влијание во СЈО да ја запрат истрагата за перење пари против него. Италијанскиот  весник „Ла Верита“ објави аудио-материјал каде се слуша и специјалната јавна обвинителка Катица Јанева како го смирува Камчев дека „Империја“ е под контрола. 

Можеби ќе ве интересира

Кој ќе биде новиот државен ревизор?

Кој ќе биде новиот државен ревизор?

Нема апанажа за Катица Јанева

Нема апанажа за Катица Јанева

Да им се суди во Хаг, бараат обвинетите за упадот во Собранието

Да им се суди во Хаг, бараат обвинетите за упадот во Собранието

Камчев: Сите што платиле реклама во 1ТВ, сите биле гонети од Јанева и Боки 13

Камчев: Сите што платиле реклама во 1ТВ, сите биле гонети од Јанева и Боки 13

Груевски до Пендаровски: „Заедничката“ историја стана „Бугарска“

Груевски до Пендаровски: „Заедничката“ историја стана „Бугарска“

Илија Димовски ќе предложи да не и се дава апанажа на Катица Јанева

Илија Димовски ќе предложи да не и се дава апанажа на Катица Јанева

ЖЕШКО ВО СУД: Камчев и Боки13 со различни тврдења-каде е торбата „Луј Витон“

ЖЕШКО ВО СУД: Камчев и Боки13 со различни тврдења-каде е торбата „Луј Витон“

Бујар Османи: Постојат земји со двојазична банкнота и воена униформа

Бујар Османи: Постојат земји со двојазична банкнота и воена униформа

КАМЧЕВ СВЕДОЧИ: Му кажав на Заев за „Рекет“ - тој ме прати со доказите директно кај Рускоска

КАМЧЕВ СВЕДОЧИ: Му кажав на Заев за „Рекет“ - тој ме прати со доказите директно кај Рускоска