22 Август, 2019
0.0198

Уште еден обвинител од СЈО повикан на разговор за „Рекет“

Објавено во: Македонија 14 Август, 2019

Уште еден обвинител од СЈО е повикан на разговор во ОЈО за „Рекет“.

Обвинителот Бурим Рустеми од СЈО добил покана да се јави на распит во Обвинителството за организиран криминал и корупција.

Во обвинителството вчера сведочеше обвинителката Лиле Стефанова, а во понеделник исказ даде и обвинителката Елизабета Јосифовска. 

Осомничени во случајот „Рекет“ се Боки 13 и Зоран Кичеец, на кои вчера притворот им е продолжен за нов 30 дена. Тие се осомничени дека од бизнисменот Орце Камчев, земале 1,5 милиони евра и му ветиле дека имаат влијание во СЈО да ја запрат истрагата за перење пари против него. Италијанскиот  весник „Ла Верита“ објави аудио-материјал каде се слуша и специјалната јавна обвинителка Катица Јанева како го смирува Камчев дека „Империја“ е под контрола. 

Можеби ќе ве интересира

Јанева со полициско комбе стигна во Шутка

Јанева со полициско комбе стигна во Шутка

Русковска: Не сакам оваа истрага да се претвори во реалити шоу

Русковска: Не сакам оваа истрага да се претвори во реалити шоу

Катица Јанева оди во Шутка, доби 30 дена притвор

Катица Јанева оди во Шутка, доби 30 дена притвор

ФОКУС НА ДЕНОТ: Катица приведена, се офајдила со мебел, партиите бараат одговорност

ФОКУС НА ДЕНОТ: Катица приведена, се офајдила со мебел, партиите бараат одговорност

Груби потсети како државата ќе се избори со тенденциозно нарачана селективност

Груби потсети како државата ќе се избори со тенденциозно нарачана селективност

Дали Брзата помош пред Кривичен е повикана поради Јанева?

Дали Брзата помош пред Кривичен е повикана поради Јанева?

Aдвокатот на Јанева тврди дека таа е жртва

Aдвокатот на Јанева тврди дека таа е жртва

Голем пожар им се заканува на куќите во делчевско Бигла

Голем пожар им се заканува на куќите во делчевско Бигла

Почина мајката на Јанева, дали тоа ќе влијае на одредувањето притвор?

Почина мајката на Јанева, дали тоа ќе влијае на одредувањето притвор?