02 Декември, 2020
0.0410

Усвоено на Влада: Ќе се субвенционираат платите на вработените во погодени фирми

Објавено во: Економија 23 Октомври, 2020

Владата го утврди Предлог законот за финансиска поддршка на работодавачите погодени од здравствено економската криза предизвикана од вирусот КОВИД-19, заради исплата на платите за месеците октомври, ноември и декември 2020 година на синоќешната седница.

„Со овој закон, се уредуваат условите и постапката за добивање на финансиска поддршка на работодавачите погодени од здравствено-економската криза предизвикана од вирусот КОВИД-19, заради исплата на платите на работниците за месеците октомври, ноември и декември 2020 година, стои во објавата.

За да почне примената измените треба да се усвојат и во Собранието. Министерот Крешник Бектеши рече дека се надева дека пратениците ќе успеат да стасаат и измените да се донесат до ноември. Им порача да не водат дневна политика. 

Како што е познато, поддршката за исплата на плати до крајот на годината ќе биде скалеста, од 14.500 до 21.776 денари. Таа ќе се однесува на компании кои се погодени од ковид кризата, односно нивните приходи се намалени за 30 и над 30 проценти. Државата ќе ги субвенционира платите на работниците во овие фирми во месеците октомври, ноември и декември, односно до крајот на годината. Со неа Владата очекува дека ќе се поддржат 250.000 работни места, за кои ќе се издвојат 70 милиони евра.

Можеби ќе ве интересира

Новата Visa кредитна картичка нуди биткоин како награди

Новата Visa кредитна картичка нуди биткоин како награди

Пругата кон Бугарија сепак ќе се гради во 2021

Пругата кон Бугарија сепак ќе се гради во 2021

Битиќи за Коста Петров: Има ентузијазам и искуство што е добро за Фондот за иновации и за државата

Битиќи за Коста Петров: Има ентузијазам и искуство што е добро за Фондот за иновации и за државата

НЛБ Банка сепак нема да подели дивиденда!

НЛБ Банка сепак нема да подели дивиденда!

Балкански комори: Владите и коморите заеднички во стратешки мерки против последиците од пандемијата

Балкански комори: Владите и коморите заеднички во стратешки мерки против последиците од пандемијата

Од недела директен лет Киев-Скопје-Киев: Ќе лета украинска компанија

Од недела директен лет Киев-Скопје-Киев: Ќе лета украинска компанија

Бесими: Добро е што има многу амандмани на предложениот буџет

Бесими: Добро е што има многу амандмани на предложениот буџет

Министерството за економија ќе ги испрати до Влада предлозите за недела како неработен ден

Министерството за економија ќе ги испрати до Влада предлозите за недела како неработен ден

И ВО КОВИД ПАНДЕМИЈА РАБОТОДАВАЧИТЕ МОРА ДА ИСПЛАТАТ К-15: За 2020 регресот за годишен одмор над 10.000 денари

И ВО КОВИД ПАНДЕМИЈА РАБОТОДАВАЧИТЕ МОРА ДА ИСПЛАТАТ К-15: За 2020 регресот за годишен одмор над 10.000 денари