15 Април, 2021
0.0206

Утринава почина Тозовац, не ја издржа борбата со коронавирусот

Објавено во: Балкан 06 Април, 2021

Познатиот српски пејач на народна музика Предраг Живковиќ Тозовац почина во Белград на 86-годишна возраст. Тозовац почина во болница откако не се избори со коронавирусот.

Тозовац е роден на 22 јануари 1936 година во Краљево. Неговиот татко Светозар-Тоза бил познат предвоен хармоникаш по кого го добил прекарот Тозовац.

 На хармониката што му ја остави татко му, Тозовац, за да заработи за живот, започна да свири на само 10 години. Покрај хармоника, тој научи да свири и тапани и труба. Заврши средно училиште и студираше економија.

Неговата голема популарност започна на почетокот од 70-тите со неколку фестивалски победи и хитови.

Во 1972 година, тој ја отпеа песната „Еремија“, која тогашните комунистички власти ја класифицираа како четничка песна, поради што беше принуден да се засолни кај пријателите во Германија. По две години, тој се враќа во Србија, властите му го одземаат пасошот, но Тозовац останува миленик на публиката и продолжува да пее.

Во 2018 концерт одржан по повод шеесетгодишнината од радиотелевизијата на Србија, беше награден со Златен микрофон на Радио Белград.

Местото и времето на погребот на Тозовац ќе бидат соопштени подоцна.


Можеби ќе ве интересира

ШЕСТ НЕДЕЛИ ПО ВТОРАТА ДОЗА ДОБИЛА КОРОНА - српска водителка раскажува како и помогнала вакцината

ШЕСТ НЕДЕЛИ ПО ВТОРАТА ДОЗА ДОБИЛА КОРОНА - српска водителка раскажува како и помогнала вакцината

СИТЕ ПРОТИВ ГЕРБ - ВАКА ИЗГЛЕДА НОВОТО МНОЗИНСТВО ВО БУГАРСКИОТ ПАРЛАМЕНТ, за претседател е избрана Ива Митева

СИТЕ ПРОТИВ ГЕРБ - ВАКА ИЗГЛЕДА НОВОТО МНОЗИНСТВО ВО БУГАРСКИОТ ПАРЛАМЕНТ, за претседател е избрана Ива Митева

СРПСКИОТ МИНИСТЕР ЗА ЗДРАВСТВО: Нема ниту еден доказ дека вакцините можат да влијаат на стерилитет

СРПСКИОТ МИНИСТЕР ЗА ЗДРАВСТВО: Нема ниту еден доказ дека вакцините можат да влијаат на стерилитет

Ројтерс: Грција го укинува карантинот за земјите членки на ЕУ, Израел, САД, Британија, Србија и ОАЕ

Ројтерс: Грција го укинува карантинот за земјите членки на ЕУ, Израел, САД, Британија, Србија и ОАЕ

Двете високообразовни институции, СИТИ Колеџ и Универзитетот Јорк се обединуваат под заедничка цел и соработка за јавно, општо добро

Двете високообразовни институции, СИТИ Колеџ и Универзитетот Јорк се обединуваат под заедничка цел и соработка за јавно, општо добро

Црна Гора во должничка криза - ЕУ нема да им помогне

Црна Гора во должничка криза - ЕУ нема да им помогне

Епидемиолошката состојба на Западен Балкан е оценета како многу сериозна

Епидемиолошката состојба на Западен Балкан е оценета како многу сериозна

Во Србија почнаа со производство на руската вакцина Спутник

Во Србија почнаа со производство на руската вакцина Спутник

Јанша сепак не доставил никаков нон пејпер?

Јанша сепак не доставил никаков нон пејпер?