29 Мај, 2020
0.0249

УТРИНСКИ ФОКУС: Колку ќе чини затоплувањето на Скопјани-просветарите ќе се „офајдат“ со повисоки плати

Објавено во: Економија 08 Октомври, 2019

Вести во фокусот на Фактор ова утро...

*

Затоплувањето на Скопје со природен гас ќе чини до 21,6 милиони евра

Природниот гас со кој оваа грејната сезона ќе се топли Скопје ќе чини 21,6 милиони евра, а БЕГ ќе го набави од ТЕ-ТО, ова се деталите од новиот договор што е на сила од почеток на месецов и со кој „Производство на топлина Балкан Енерџи“ дел од групата на БЕГ ќе го затоплува Скопје.

*

Ја извојуваа ли битката: Владата им нуди 10 отсто повисоки плати на просветарите

работените во образованието науката и културата добија понуда на маса од догодина да имаат за 10 отсто поголема плата. Понудата е од Владата, а е резултат на преговорите на владини претставници со Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК). 

*

Се иселуваат ама не праќаат пари за роднините дома: Личните дознаки во летаргија

Над 344 милиони долари пратиле назад во Македонија работниците кои својот леб го вадат надвор од земјава. Толку, според податоците од Светската банка изнесуваат личните дознаки од странство во 2018 година.

*

Дали со Курти почнува „лавината“ во регионот?

За начинот на кој се одвиваа изборите во Косово и што значи победата на Курти анализираме со новинарот Лирим Дулови.

*

Кој сака социјална помош - секој месец мора на шалтер на Агенција за вработување

Активни или пасивни, се помалку луѓе бараат работа во земјава. Ако во јануари годинава во Агенцијата за вработување како невработени биле евидентирани вкупно 194.225 лица, за само осум месеци тој број се намалил за вкупно 5.396 баратели. Или, на крајот на август годинава работа бараат 188.829 граѓани од земјава.Можеби ќе ве интересира

НЕВРАБОТЕНОСТА ЗЕМА ЗАМАВ: Коронавирусот остави без работа над 40 милиони Американци

НЕВРАБОТЕНОСТА ЗЕМА ЗАМАВ: Коронавирусот остави без работа над 40 милиони Американци

ЌЕ НАСТРАДА СРЕДНАТА КЛАСА: Пандемијата ќе втурне во сиромаштија 400.000 луѓе од Западен Балкан

ЌЕ НАСТРАДА СРЕДНАТА КЛАСА: Пандемијата ќе втурне во сиромаштија 400.000 луѓе од Западен Балкан

ОД ЖИВА МУЗИКА, ДО ИГРАЊЕ НА МАСИ И ГУШКАЊЕ - Пауновски разочаран од локалите, од вечерва ќе заиграат и казни

ОД ЖИВА МУЗИКА, ДО ИГРАЊЕ НА МАСИ И ГУШКАЊЕ - Пауновски разочаран од локалите, од вечерва ќе заиграат и казни

РАСТ: Дури една третина од граѓаните кои имаат интернет купуваат он-лајн

РАСТ: Дури една третина од граѓаните кои имаат интернет купуваат он-лајн

Ангеловска на Woman in Tech: Кризата донесе можности за жените претприемачи и дигитализацијата

Ангеловска на Woman in Tech: Кризата донесе можности за жените претприемачи и дигитализацијата

ИНТЕРВЈУ СВЕТОЗАР ЈАНЕВСКИ: Сега на луѓето им треба оптимизам, за економијата е нужна многу поголема поддршка

ИНТЕРВЈУ СВЕТОЗАР ЈАНЕВСКИ: Сега на луѓето им треба оптимизам, за економијата е нужна многу поголема поддршка

За дрвокрадците 230 милиони денари казна што нема „никогаш“ да ја платат

За дрвокрадците 230 милиони денари казна што нема „никогаш“ да ја платат

Која фирма е неприкосновена за аларми и сигурносни системи?

Која фирма е неприкосновена за аларми и сигурносни системи?

Mavrovo2 Residence, нова хит дестинација за вљубенците во планината

Mavrovo2 Residence, нова хит дестинација за вљубенците во планината