09 Декември, 2022
0.0232

УЖАС ВО БАЊАТА ВО НИШКИОТ ЗАТВОР - затвореник најден со тешки повреди, чуварите затекнале морничава глетка

Објавено во: Балкан 04 Октомври, 2022

Добивај вести на Viber

Осуденикот А.К.(76) во петокот бил повреден во бањата на болницата на Затворот Ниш, а се сомнева дека бил нападнат и претепан од двајца осуденици. А.К е пренесен на понатамошно лекување во КЦ Ниш, а полицијата, обвинителството и Управата за извршување на кривични санкции (УИКС) го истражуваат случајот.

- Во петокот, на 30 септември, на затвореникот А.К. му се слошило и паднал во бањата во затворската болница во Ниш, каде што бил згрижен. За тоа веднаш го известиле командирот други осудени лица. Лекарот од болницата веднаш реагирал поради карактерот на болеста по која се лекувал А.К и веднаш повикал Брза помош која го однела во КЦ Ниш - изјавија за Курир од УИКС.

Како што додаваат, по добиените резултати од скенерот во понеделникот на 3 октомври, каде било констатирано дека се испукани ребрата, а со оглед на тоа дека се работи за лице на возраст од 76 години, раководството на установата веднаш ја известило полицијата и обвинителството за сомнение дека е сторено кривично дело.

- Сослушани се сите лица од катот на Заводната болница каде што бил сместен А.К., извршен е увид на видео-надзорот и во овој момент против двајцата осудени се поднесени дисциплински пријави. Управата на институтот секогаш, како и досега, тесно ќе соработува со полицијата и обвинителството за да се утврдат сите околности - додаваат од УИКС.

Курир.рс

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Бугарски пратеник рече дека Русија е агресор и ќе ја изгуби војната, по што го исфрлија од партијата

Бугарски пратеник рече дека Русија е агресор и ќе ја изгуби војната, по што го исфрлија од партијата

Маскирани лица со тврди предмети мавале кон возило на новинари во Митровица

Маскирани лица со тврди предмети мавале кон возило на новинари во Митровица

Одреден притвор за човекот кој му удри тупаница на Сали Бериша

Одреден притвор за човекот кој му удри тупаница на Сали Бериша

СИНОЌА ИМАЛО ВООРУЖЕН ИНЦИДЕНТ НА КОСОВО - ранет е припадник на косовската полиција

СИНОЌА ИМАЛО ВООРУЖЕН ИНЦИДЕНТ НА КОСОВО - ранет е припадник на косовската полиција

НЕ БИЛЕ СПЕЦИЈАЛЦИ, АМА БРОЈОТ НА ПОЛИЦАЈЦИ Е ЗГОЛЕМЕН - и косовската страна се огласи, ги демантира медиумските извештаи

НЕ БИЛЕ СПЕЦИЈАЛЦИ, АМА БРОЈОТ НА ПОЛИЦАЈЦИ Е ЗГОЛЕМЕН - и косовската страна се огласи, ги демантира медиумските извештаи

НЕ СМЕ НИЕ ТИЕ ШТО САКААТ ПРОБЛЕМИ, НО МОЖЕ ДА ВРАТИМЕ 1.000 НАШИ БЕЗБЕДНОСНИ СИЛИ НА КОСОВО - што порача Петковиќ на вонредниот вечерен прес

НЕ СМЕ НИЕ ТИЕ ШТО САКААТ ПРОБЛЕМИ, НО МОЖЕ ДА ВРАТИМЕ 1.000 НАШИ БЕЗБЕДНОСНИ СИЛИ НА КОСОВО - што порача Петковиќ на вонредниот вечерен прес

НОВА ДРАМА НА СЕВЕРОТ НА КОСОВО - специјалци влегле во северниот дел на Митровица, вонредно обраќање на Петковиќ

НОВА ДРАМА НА СЕВЕРОТ НА КОСОВО - специјалци влегле во северниот дел на Митровица, вонредно обраќање на Петковиќ

Шефот на Граничната управа објасни што за Хрватска ќе значи влегувањето во Шенген

Шефот на Граничната управа објасни што за Хрватска ќе значи влегувањето во Шенген

СРПСКИОТ ДОКТОР НЕСТОРОВИЌ ПОВТОРНО ШОКИРАШЕ: Еве зошто децата се најранливи периодов после короната

СРПСКИОТ ДОКТОР НЕСТОРОВИЌ ПОВТОРНО ШОКИРАШЕ: Еве зошто децата се најранливи периодов после короната