05 Јуни, 2023
0.0280

Велика Британија се приклучува на транспацифичкиот трговски блок

Објавено во: Економија 01 Април, 2023

Добивај вести на Viber

Велика Британија постигна договор да се приклучи на големиот блок за слободна трговија во регионот на Пацификот.

Земјата ќе стане првата нова членка и прва во Европа, која ќе се приклучи на Сеопфатниот и прогресивен договор за транспацифичко партнерство (CPTPP) откако стапи на сила во 2018 година.

Иако владата го нарече договорот „најголем трговски договор од Брегзит“, нејзините сопствени проценки покажуваат дека приклучувањето кон CPTPP ќе го зголеми економското производство на ОК за помалку од 0,1% на долг рок, или во текот на приближно 15 години.

„Ние сме во срцето нација со отворена и слободна трговија, а овој договор ги покажува вистинските економски придобивки од нашите слободи по Брегзит“, рече во петокот британскиот премиер Риши Сунак.

Блокот е дом на повеќе од 500 милиони луѓе и ќе има вредност од 15 отсто од глобалниот БДП штом ќе се приклучи Обединетото Кралство, соопшти канцеларијата на Сунак.

CPTPP е договор за слободна трговија со 11 членки: Австралија, Брунеи, Канада, Чиле, Јапонија, Малезија, Мексико, Перу, Нов Зеланд, Сингапур и Виетнам. Тој го наследи Транс-пацифичкото партнерство откако Соединетите држави се повлекоа под поранешниот претседател Доналд Трамп во 2017 година.

Британскиот премиер Риши Сунак и претседателката на Комисијата на ЕУ, Урсула фон дер Лајен, десно, се ракуваат по прес-конференцијата во Виндзор Гилдхал, Виндзор, Англија, понеделник, 27 февруари 2023 година. Понеделник, потпишувајќи договор за решавање на нивниот трнлив трговски спор по Брегзит за Северна Ирска.

Договорот со Обединетото Кралство доаѓа речиси две години откако ги започна разговорите за приклучување кон пактот.

Приклучувањето кон CPTPP веројатно нема да биде трансформативно за економијата на ОК. Британија веќе има трговски договори со девет од 11-те сегашни членки.

Договорот, исто така, нема да го надомести ударот на БДП од напуштањето на Европската унија. Канцеларијата за буџетска одговорност на Обединетото Кралство, која произведува економски прогнози за владата, очекува Брегзит да го намали производството на Британија за 4% во текот на 15 години во споредба со останувањето во блокот.

Станувајќи членка на CPTPP значи дека повеќе од 99% од извозот на ОК во 11-те други земји сега ќе бидат прифатливи за трговија без царини. Тоа вклучува голем извоз, како сирење, автомобили, чоколадо, машини, џин и виски.

Во годината до септември 2022 година, Обединетото Кралство извезе стоки во вредност од 60,5 милијарди фунти (75 милијарди долари) во земјите на CPTPP, се вели во соопштението на канцеларијата на Сунак.

Млекарите, на пример, испратија производи во вредност од 23,9 милиони фунти (29,6 милиони долари) во Канада, Чиле, Јапонија и Мексико во Канада, Чиле, Јапонија и Мексико минатата година и требаше „да имаат корист од пониските царини“, се додава.

Договорот, исто така, има за цел да ја намали бирократијата за британските бизниси, од кои повеќе нема да се бара да основаат локални канцеларии или да бидат жители на земјите-членки на пактот за да даваат услуги таму.

Услугите сочинуваа огромен дел - 43% - од вкупната трговија на ОК со членовите на CPTPP минатата година, според канцеларијата на Сунак.

Луѓе надвор и наоколу на дожд долж пазарот на улицата Вотни во Шадвел на 8 март 2023 година во Лондон, Обединетото Кралство.

„Како дел од CPTPP, ОК сега е во примарна позиција во глобалната економија за да ги искористи можностите за нови работни места, раст и иновации“, рече Сунак.

Неколку бизниси ја изразија својата поддршка за договорот во владината изјава, вклучително и глобалната банка Standard Chartered (SCBFF) и производителот на алкохолни пијалоци Pernod Ricard (PDRDF).

Приклучувањето кон пактот „е голема можност за нашиот бизнис со шкотско виски“, рече Анишка Јеличич, директорка за јавни односи во Обединетото Кралство на Pernod Ricard.

„Пет од нашите најдобри 20 извозни пазари се членки на CPTPP. Очекуваме намалување на царините и полесен пристап до некои од најбрзорастечките економии во светот за да го зголеми извозот и да обезбеди работни места и инвестиции во ОК, со двојно зголемување на продажбата на некои пазари“.

Сепак, Комисијата за трговија и бизнис на ОК го критикуваше договорот.

„Кога станува збор за трговија, растојанието е важно. Не само што приклучувањето кон овој блок нема да ја замени трговијата што ја изгубивме со нашите најблиски соседи, растечките синџири на снабдување ги исмеваат нашите климатски обврски и ќе ги поткопаат стандардите за животната средина и храната во ОК“, пишува Каролин Лукас, парламентарец и член на Комисијата.

Можеби ќе ве интересира

ЕВЕ ЗОШТО ОВАА ЕКОНОМСКА КРИЗА Е ПОЛОША ОД ГОЛЕМАТА РЕЦЕСИЈА: И бизнисот со испорака на храна полека почнува да „пука“

ЕВЕ ЗОШТО ОВАА ЕКОНОМСКА КРИЗА Е ПОЛОША ОД ГОЛЕМАТА РЕЦЕСИЈА: И бизнисот со испорака на храна полека почнува да „пука“

Анѓушев домаќин на британска делегација:Средба со специјалниот британски претставник за трговија, Мартин Викерс

Анѓушев домаќин на британска делегација:Средба со специјалниот британски претставник за трговија, Мартин Викерс

РКЕ ДАЛА ЛИЦЕНЦИ НА 486 ЦЕНТРАЛИ ЗА ПРОИЗВОДСТВО НА ЕЛЕКТРИЧНА ЕНЕРГИЈА ОД ОБНОВЛИВИ ИЗВОРИ: Ќе се задоволат потребите на близу 100 илјади домаќинства

РКЕ ДАЛА ЛИЦЕНЦИ НА 486 ЦЕНТРАЛИ ЗА ПРОИЗВОДСТВО НА ЕЛЕКТРИЧНА ЕНЕРГИЈА ОД ОБНОВЛИВИ ИЗВОРИ: Ќе се задоволат потребите на близу 100 илјади домаќинства

НОВА ВЕСТ ОД ЕВРОПСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА: „Ќе продолжиме да ги зголемуваме каматите“

НОВА ВЕСТ ОД ЕВРОПСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА: „Ќе продолжиме да ги зголемуваме каматите“

ЦЕЛИОТ РЕГИОН Е СО ДЛАБОКИ ЕКОНОМСКИ ЛУЗНИ: ММФ објави што не очекува во следниот период

ЦЕЛИОТ РЕГИОН Е СО ДЛАБОКИ ЕКОНОМСКИ ЛУЗНИ: ММФ објави што не очекува во следниот период

ПОЛН РЕЗЕРВОАР ЗА 60 ЕВРА: Македонија има најевтино гориво во регионот, според српските медиуми

ПОЛН РЕЗЕРВОАР ЗА 60 ЕВРА: Македонија има најевтино гориво во регионот, според српските медиуми

Груевски и неговата „економска парадигма“: Колку странските фирми изнесуваат профит од Македонија, толку македонските фирми да внесуваат профит од нивни инвестиции во странство

Груевски и неговата „економска парадигма“: Колку странските фирми изнесуваат профит од Македонија, толку македонските фирми да внесуваат профит од нивни инвестиции во странство

КОЈ ТРГОВСКИ СИНЏИР Е НА ПРВО МЕСТО ПО ЗАРАБОТКА? Еве колку финансии остваруваат во Хрватска

КОЈ ТРГОВСКИ СИНЏИР Е НА ПРВО МЕСТО ПО ЗАРАБОТКА? Еве колку финансии остваруваат во Хрватска

НА ЗЕМЈИТЕ ИМ Е СЕ ПОТЕШКО ДА ДОЈДАТ ДО ПАРИ:Еве кои се причините

НА ЗЕМЈИТЕ ИМ Е СЕ ПОТЕШКО ДА ДОЈДАТ ДО ПАРИ:Еве кои се причините