26 Април, 2018
0.0668

Великанот Будуќност би можел како домаќин во Евролигата да игра во Јане Сандански

Објавено во: Балкан 15 Април, 2018

Црногорскиот кошаркарски великан Будуќност по освојувањето на АБА-лигата и автоматскиот пласман во Евролигата, настапите како домаќин во ова елитно натпреварување би можел да ги игра во нашиот СРЦ „Јане Сандански“.

Според Спортмедиа, настапот во најелитното европско клупско натпреварување на Будуќност виси поради не исполнување на еден од главните услови – сала со капацитет од најмалку 5.000 седишта. „Морача" може да собере само 4.000.

Будуќност првите неколку натпревари од Евролигата би можел да ги игра во Скопје, поточно во „Јане Сандански". Оваа сала ги исполнува сите услови за да се одигра меч од рангот како што е Евролигата. Капацитетот на „Јане Сандански" е 6.500 седишта, салата е близу до аеродромот во Скопје, а голем плус е што е во склоп на хотелот „Русија".


Можеби ќе ве интересира

Oва се контрамерките кои Белград ги презема кон Загреб

Oва се контрамерките кои Белград ги презема кон Загреб

Рускиот патријарх три дена во Албанија

Рускиот патријарх три дена во Албанија

Грција продолжува со продажба на јавните добра заради отплата на долговите

Грција продолжува со продажба на јавните добра заради отплата на долговите

Шефиц: Целиот регион има миграциски потенцијал од околу 50.000 луѓе

Шефиц: Целиот регион има миграциски потенцијал од околу 50.000 луѓе

Koj сака да го отруе Еди Рама?

Koj сака да го отруе Еди Рама?

Телото на убиецот на Аркан најдено кај семафор

Телото на убиецот на Аркан најдено кај семафор

Во Јужна Африка е убиен убиецот на Аркан

Во Јужна Африка е убиен убиецот на Аркан

Koлку терористи од Западен Балкан се во редовите на ИД?

Koлку терористи од Западен Балкан се во редовите на ИД?

Вучиќ вели дека на Србија и претстои тешка борба за независноста

Вучиќ вели дека на Србија и претстои тешка борба за независноста