02 Јуни, 2020
0.0416

(ВИДЕО) Бизнисмен нуди плата на семејства кои би се доселиле во европско село

Објавено во: Свет 20 Мај, 2019

Постои село во Европа во кое секој може да се досели, и таму  има одлични услови за живот, но има еден критериум. 

Австриски бизнисмен дава 60.000 евра доколку имате четиричлено семејство и сте одлучиле дел од животот да го минете во селото Албинен во Швајцарија, во кое сега живеат само 240 луѓе. Бизнисменот нуди плата од 32.627 евра, плаќа патувања, сместување и здравствено осигурување, само е потребно да имате семејство и да сте подготвени да живеете во селото. Но, мора да потпишете договор за следните 10 години и во тој временски период нема да можете да го напуштите селото, освен за одредени животни потреби.

Оној кој ќе се досели со семејството може да заработи и до 60.000 евра годишно.
Поради ниската стапка на населеност, училиштето е присилено учениците да ги испраќа во соседниот град за да се образуваат затоа што нема доволно луѓе кои се стручни да ги едуцираат.

Во светот се нудат пари за семејства кои сакаат да се доселат на места каде демографската слика е лоша. Такви примери има во Европа, но во Вермонт во Америка. 


Можеби ќе ве интересира

Двајца починати во немирите во САД, Трамп најави распоредување на војска низ улиците

Двајца починати во немирите во САД, Трамп најави распоредување на војска низ улиците

СЗО ЗА ВИРУСОТ: Нема промена во однос на преносот, ниту во јачината

СЗО ЗА ВИРУСОТ: Нема промена во однос на преносот, ниту во јачината

Студија: Зошто во Јапонија нагло опаѓа продажбата на цигари?

Студија: Зошто во Јапонија нагло опаѓа продажбата на цигари?

Повредени повеќе од 50 тајни агенти во ескалацијата на судири во САД

Повредени повеќе од 50 тајни агенти во ескалацијата на судири во САД

Капсулата на Спејс-Икс со двајца американски астронаути пристигна на МВС

Капсулата на Спејс-Икс со двајца американски астронаути пристигна на МВС

Како една земја со 97 милиони, успеа да го задржи бројот на смртните случаи на коронавирус на нула

Како една земја со 97 милиони, успеа да го задржи бројот на смртните случаи на коронавирус на нула

ГОЛЕМА НАДЕЖ: Новартис ќе почне да произведува вакцина против коронавирусот овој месец

ГОЛЕМА НАДЕЖ: Новартис ќе почне да произведува вакцина против коронавирусот овој месец

ПО БРУТАЛНОТО ЗАДУШУВАЊЕ: Протести против расизмот низ цела Америка

ПО БРУТАЛНОТО ЗАДУШУВАЊЕ: Протести против расизмот низ цела Америка

Историја: НАСА лансираше ракета со двајца астронаути во вселената

Историја: НАСА лансираше ракета со двајца астронаути во вселената