16 Јануари, 2021
0.0177

(ВИДЕО) Бугарската полиција привела поранешен заменик градоначалник од партијата на Каракачанов - одбивал да носи маска во метро

Објавено во: Балкан 24 Ноември, 2020

Само два дена откако поранешниот заменик-градоначалник на Пловдив беше уапсен во софиското метро затоа што беше без маска, вчера повторно влегол во метрото. 

Пред два дена полицијата го привела бидејќи не носел маска во метрото, од што може да се види и видео снимка. 

Постојат неколку возови и метро станици во земјата каде можат да се забележат граѓани кои не носат маски. За тоа нема реакција од метрото или од полицијата. Затоа, речиси еден час никој не ги забележал прекршителите на наредбата на министерот за здравство.

Првиот коментар по притворот го дал поранешниот заменик-градоначалник на Пловдив Александар Долев.

„Ова е грубо полициско самоволие, ќе добијам адвокат во понеделник и ќе покренам тужба за морална отштета“, рече тој.

Против Долев имало 15 досиеја во обвинителството и полицијата. Тој беше заменик-градоначалник и вршител на должноста градоначалник на Пловдив од ВМРО, партијата на Красимкир Каракачанов. Тој тврди дека сè уште е во редовите на партијата.

„Ме обвинија дека се заканував за убиство, а потоа мојот случај беше затворен, ми се извинија и ме ослободија“, коментира поранешниот заменик-градоначалник.

Долев исто така не верува во постоење на коронавирус. Тој, како што изјавил за бугарскиот медиум, смета дека тоа е најголемата измама и продолжува да не носи маска. 

Видеото со прилогот на Bulgaria on air можете да го погледнете на следниот линк

Можеби ќе ве интересира

ТУЖБА ЗА НАТO: Адвокати од Србија и Италија ќе бараат оштета

ТУЖБА ЗА НАТO: Адвокати од Србија и Италија ќе бараат оштета

Рама: Бугарија и вети на Македонија само 100 дози, но и тие не сака да ги даде

Рама: Бугарија и вети на Македонија само 100 дози, но и тие не сака да ги даде

Земјотрес со јачина од 4.1 степен ја стресе Петриња

Земјотрес со јачина од 4.1 степен ја стресе Петриња

ШОК И НЕВЕРУВАЊЕ: Хрватка која живее во Австралија прво си ги убила трите дечиња, а потоа си го одзела животот

ШОК И НЕВЕРУВАЊЕ: Хрватка која живее во Австралија прво си ги убила трите дечиња, а потоа си го одзела животот

Едномесечниот Дени избегна страшна судбина: Од земјотресот во Петриња паднал таванот во неговиот дом

Едномесечниот Дени избегна страшна судбина: Од земјотресот во Петриња паднал таванот во неговиот дом

ДА НЕ СЕ ВЕРУВА НА ГУГЛ ЛЕКАРИ И ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР: И кинеската вакцина е квалитетна со голема ефикасност на заштита, рече Џерлек

ДА НЕ СЕ ВЕРУВА НА ГУГЛ ЛЕКАРИ И ТЕОРИИ НА ЗАГОВОР: И кинеската вакцина е квалитетна со голема ефикасност на заштита, рече Џерлек

ПЦР тест за 35 евра на приштинскиот аеродром, резултатите готови за два часа

ПЦР тест за 35 евра на приштинскиот аеродром, резултатите готови за два часа

СУШАТА СИ ГО НАПРАВИ СВОЕТО: Најголемиот европски град 45 дена ќе остане без вода

СУШАТА СИ ГО НАПРАВИ СВОЕТО: Најголемиот европски град 45 дена ќе остане без вода

ОДЛОЖЕНИ ИЗБОРИТЕ ВО БУГАРИЈА: Радев повика на промена на процедурите за гласање

ОДЛОЖЕНИ ИЗБОРИТЕ ВО БУГАРИЈА: Радев повика на промена на процедурите за гласање