19 Април, 2018
0.0772

(ВИДЕО-ФОТО) „ЕСЕН ВО ГРЦИЈА“: Силен дожд, ветер, поплави,15°C...

Објавено во: Балкан 17 Јули, 2017

Силното време, дожд и силен ветар во Грција направиле проблеми за туристите, а поедини места дури имаат и проблеми со поплави.

На социјалните мрежи фотографии од невремето објавија многу српски туристи, а најкритично според метеоролозите таму ќе биде денес.

Температурата во поедини места била околу 15 степени.


Гостите од Србија, кои отседнале во еден хотел во Ситонија, се евакуирани денес од хотелот поради реката која се излеала и го поплавила цел крај. Како велат, до хотелот моментално не може да се пријде од вода.

„Паѓаа големи количини дожд во последните 12 часа на Ситонија, помеѓу Никити и Торони. На патиштата има и одрони, камења и дрвја, па сообраќајот се одвива забавено. Хотелот во кој се наоѓаа околу 20 наши туристи е евакуиран. Целосно е поплавен бидејќи реката се излеала и во хотелот, кој се наоѓа веднаш покрај плажа. Дел од групата на која и останале неколку дена до крајот на одморот тргнале назад кон Србија, а на останатите им бараме сместување во други хотели и апартмани. Во контакт сме со нив, се трудиме на сите да им помогнеме“, велат во една туристичка агенција.


Температурата моментално е највисока во Хераклион, најголемиот град на Крит, каде е 27 степени. Слично е и во Митлена на Лезбос. Меѓутоа, во Солун има 18 степени, Лариса 17...

Како што пренесе грчката агенција АНА, облачно време и северен ветар се очекуваат и во вторник, а многу е можно и да врне дожд.

На социјалните мрежи постојано се споделуваат и информации за моменталната временска прогноза. Туристи велат дека во Неа Потидеа, Полихроно, Неа Пори врне дожд.

Од фотографиите и видеата ви ја пренесуваме атмосферата таму.

Можеби ќе ве интересира

Коѕијас: Македонија да не чека членство во ЕУ и НАТО без договор за името

Коѕијас: Македонија да не чека членство во ЕУ и НАТО без договор за името

ОПАСНОСТ ОД ЗМИИ ВО РЕГИОНОТ: Најдени во канцеларија, на детско игралиште

ОПАСНОСТ ОД ЗМИИ ВО РЕГИОНОТ: Најдени во канцеларија, на детско игралиште

Секое село во Словенија со интернет

Секое село во Словенија со интернет

Јадранковиќ: Тоа е недозволиво од Шешељ и од кој било

Јадранковиќ: Тоа е недозволиво од Шешељ и од кој било

Што му одговори Колинда на Шешељ?

Што му одговори Колинда на Шешељ?

Kaко Харадинај влезе во Македонија иако го бара Интерпол?

Kaко Харадинај влезе во Македонија иако го бара Интерпол?

Каменос: Кога некој поставува знаме треба да обезбеди војска или со крв да го брани

Каменос: Кога некој поставува знаме треба да обезбеди војска или со крв да го брани

Шешељ го газел хрватското знаме - стигнаа реакции

Шешељ го газел хрватското знаме - стигнаа реакции

И Туск доаѓа во Македонија

И Туск доаѓа во Македонија