22 Август, 2019
0.0212

(ВИДЕО) Еве како Словенците ги „ловат“ мигрантите

Објавено во: Балкан 11 Август, 2019

На границата со Хрватска, Словенците тргнаа во „лов“ на мигранти со самоорганизирани групи. Словенецот Блаж Зидар за телевизијата Н1 кажа дека секој ден покрај жичената ограда оди дури и по десетина километри.

„Освен што границата на некои места е пробиена, полицијата замижува на нелегалните преминувања“ – рече Зидар.

Вели дека не носи оружје, но со емигрантите физички би се пресметал во случај на напад. На границата со Австрија, група од 50-тина мажи кои се нарекуваат Штаерска стража, а ги предводи политичкиот маргиналец Андреј Шишко.


Можеби ќе ве интересира

Помпео ја охрабри Србија да се фокусира на продолжување на дијалогот со Косово

Помпео ја охрабри Србија да се фокусира на продолжување на дијалогот со Косово

Каде вплови јахтата на Тито?

Каде вплови јахтата на Тито?

Колку луѓе загинаа во хеликоптерската несреќа во Грција?

Колку луѓе загинаа во хеликоптерската несреќа во Грција?

Во близина на грчки остров се урна хеликоптер

Во близина на грчки остров се урна хеликоптер

Западнонилската треска зема живот во соседството

Западнонилската треска зема живот во соседството

ОВА ЈА ПЛАШИ СИРИЗА: Koѕијас одмора на остров и пишува книга за Договорот од Преспа

ОВА ЈА ПЛАШИ СИРИЗА: Koѕијас одмора на остров и пишува книга за Договорот од Преспа

ГО УДИРАЛ ВО ГЛАВА ДО СМРТ: Брат (20) си го унил братот (24) во Шабац

ГО УДИРАЛ ВО ГЛАВА ДО СМРТ: Брат (20) си го унил братот (24) во Шабац

Вучиќ во Њујорк: На средба со Помпео за Косово

Вучиќ во Њујорк: На средба со Помпео за Косово

МЕТА ВЕЛИ ДЕКА АЛБАНИЈА НЕМА ДА СЕ МЕША: Дијалогот Косово и Србија треба да го водат сами

МЕТА ВЕЛИ ДЕКА АЛБАНИЈА НЕМА ДА СЕ МЕША: Дијалогот Косово и Србија треба да го водат сами