22 Октомври, 2018
0.2438

(ВИДЕО) Koлку пиво се испи на Октоберфест?

Објавено во: Свет 08 Октомври, 2018

Заврши германскиот Октоберфест, најголемиот фестивал на пивото, кој го посетија 6.3 милони луѓе, а се испија 7,5 милиони литри пиво.

Ова е на исто ниво како лани, со тоа што годинава се испиени за десет проценти повеќе безалкохолни пијалоци.

„Убавото време беше причина да има 100 000 посетители повеќе од лани“- соопштија денеска организаторите. 

На настанот имало луѓе од речиси цел свет, при што најбројни биле од САД, Британија, Австрија, Франција, Швајцарија. Најмногу кригли за сувенири купувале луѓе од Австралија, Азија и САД.

Годинава е регистриран пораст и на продажбата на храна.

Меѓу посетителите на фестивалот годинава биле и поранешниот претседател на САД, Бил Клинтон и сопругата Хилари Клинтон. Брачниот пар пристигнал со голема полициска придружба во популарниот шатор Кефер каде што нарачале пиво.

Но, овој фестивал е засенет од фактот дека еден посетител загинал во тепачка. Жртва е 58-годишен Германец од градот Минхен кој починал заради крвавење на мозокот после тепачка. Полицијата издала налог за апсење на 42-годишен маж, кој се појавил во придружба на својот адвокат.


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО+ФОТО) ПОТОП: Вода влегува во куќите, луѓето немоќни

(ВИДЕО+ФОТО) ПОТОП: Вода влегува во куќите, луѓето немоќни

(ВИДЕО) Пат по кој возат само најхрабрите

(ВИДЕО) Пат по кој возат само најхрабрите

(ВИДЕО) На забава десетици повредени откако пропадна под

(ВИДЕО) На забава десетици повредени откако пропадна под

СЕ СУДРИЈА МУСЛИМАНИ И ХРИСТИЈАНИ: Опожарени се домови, а 55 луѓе загинаа

СЕ СУДРИЈА МУСЛИМАНИ И ХРИСТИЈАНИ: Опожарени се домови, а 55 луѓе загинаа

(ВИДЕО) Реванш на Брегзит му побараа 670.000 Британци

(ВИДЕО) Реванш на Брегзит му побараа 670.000 Британци

Салвини фотографиран со четничко знаме

Салвини фотографиран со четничко знаме

ДОБРА ИДЕЈА: Франција воведува регистрација на велосипеди

ДОБРА ИДЕЈА: Франција воведува регистрација на велосипеди

Поради Македонија руското МНР ги нападна САД и ЕУ

Поради Македонија руското МНР ги нападна САД и ЕУ

ВЕЌЕ НИШТО НЕМА ДА БИДЕ ИСТО: Android ќе мора да го плаќаме!

ВЕЌЕ НИШТО НЕМА ДА БИДЕ ИСТО: Android ќе мора да го плаќаме!