20 Февруари, 2019
0.3346
    ALK 8426.71    0.33%     CEVI 900    0%     GRNT 820.24    0.05%     KMB 5540.25    0.52%     MPT 51523.09    0.29%     MTUR 5100    -0.21%     OHB 6800.4    1.21%     REPL 75000    0%     RMDEN16 98.11    -0.09%     RZUS 108    2.86%     SBT 2618.86    8.55%     STB 1254.88    0.18%     TEL 315    0.16%     TNB 15500    0.03%     TTK 1379.91    -0.01%     UNI 2285.84    2.07%

(ВИДЕО) Koлку пиво се испи на Октоберфест?

Објавено во: Свет 08 Октомври, 2018

Заврши германскиот Октоберфест, најголемиот фестивал на пивото, кој го посетија 6.3 милони луѓе, а се испија 7,5 милиони литри пиво.

Ова е на исто ниво како лани, со тоа што годинава се испиени за десет проценти повеќе безалкохолни пијалоци.

„Убавото време беше причина да има 100 000 посетители повеќе од лани“- соопштија денеска организаторите. 

На настанот имало луѓе од речиси цел свет, при што најбројни биле од САД, Британија, Австрија, Франција, Швајцарија. Најмногу кригли за сувенири купувале луѓе од Австралија, Азија и САД.

Годинава е регистриран пораст и на продажбата на храна.

Меѓу посетителите на фестивалот годинава биле и поранешниот претседател на САД, Бил Клинтон и сопругата Хилари Клинтон. Брачниот пар пристигнал со голема полициска придружба во популарниот шатор Кефер каде што нарачале пиво.

Но, овој фестивал е засенет од фактот дека еден посетител загинал во тепачка. Жртва е 58-годишен Германец од градот Минхен кој починал заради крвавење на мозокот после тепачка. Полицијата издала налог за апсење на 42-годишен маж, кој се појавил во придружба на својот адвокат.


Можеби ќе ве интересира

ТРГНАА ОД ГРЦИЈА КОН ЕУ: Позната е бројката на мигранти

ТРГНАА ОД ГРЦИЈА КОН ЕУ: Позната е бројката на мигранти

Утврден датумот кога ќе престане поместувањето на стрелките на часовникот

Утврден датумот кога ќе престане поместувањето на стрелките на часовникот

Вечерва Месечината е најголема и најсветла во 2019 година

Вечерва Месечината е најголема и најсветла во 2019 година

НАПАД ВО ФРАНЦИЈА: Со нож избодени четири лица

НАПАД ВО ФРАНЦИЈА: Со нож избодени четири лица

(ВИДЕО) Eден ден по пуштањето најбрзиот воз им се расипа

(ВИДЕО) Eден ден по пуштањето најбрзиот воз им се расипа

Венецуела ја тресе политичка но и економска криза, Мадуро не прифаќа американска помош и покрај гладот на граѓаните

Венецуела ја тресе политичка но и економска криза, Мадуро не прифаќа американска помош и покрај гладот на граѓаните

Стотици заболени и хоспитализирани во Монголија по јадење во локалниот ресторан KFC

Стотици заболени и хоспитализирани во Монголија по јадење во локалниот ресторан KFC

Трамп опомена еден народ дека може се да изгуби

Трамп опомена еден народ дека може се да изгуби

Река мигранти тргна кон Европа, ги запре ли некој?

Река мигранти тргна кон Европа, ги запре ли некој?