21 Мај, 2019
0.0282

(Видео) Полиција пред ИВЗ, се превзема местото на Сулејман Реџепи

Објавено во: Македонија 23 Април, 2019

Финансиска полиција упадна во седиштето на Исламската верска заедница откако Скендер Бузаку, кој досега делуваше како фракционер, го доби судското решение дека тој треба да биде новиот реис на местото на Сулејман Реџепи.

Канал 5 известува дека Основниот суд Скопје 2 го прифати барањето на  Бузаку и токму поради тоа има големо полициско обезбедување пред ИВЗ.

Како што известува пак Телма, во моментов и двата табори се во просториите на Исламската верска заедница. Присутна е финансиска полиција која го чешла работењето на Реџепи.

И претходно имало обиди за смена на  Сулејман Реџепи, но истите завршиле  неуспешно. Реџепи, исто така, беше цел на неколку последователни обвинувања на заменик-претседателот на СДСМ, Мухамет Зекири.

Основиот суд Скопје 2 ја уважил жалбата на Скедер Бузаку кој во 2015 бил избран за поглавар на ИВЗ. Во истиот тој период на паралелно собрание е реизбран за поглавар на ИВЗ Сулејман Реџепи.

Во последно време ИВЗ се препукуваше со Владата преку преписки, а особено Сулејман Реџепи беше на тапет кај пратеникот од СДСМ, Мухамед Зеќири.

Тешки критики кон него паднаа откако објави видео во кое вели дека „не се живее со див народ без идентитет“.


Можеби ќе ве интересира

ФОКУС НА ДЕНОТ: Нови цени на горивата, што договорија Заев и Ахмети?

ФОКУС НА ДЕНОТ: Нови цени на горивата, што договорија Заев и Ахмети?

По средбата Заев - Ахмети има ли конкретни имиња кои ќе бидат сменети?

По средбата Заев - Ахмети има ли конкретни имиња кои ќе бидат сменети?

Богоевски закажа седница за одземање на мандатот на Груевски

Богоевски закажа седница за одземање на мандатот на Груевски

Џеват Адеми кажа од каде треба да почне „метлата“

Џеват Адеми кажа од каде треба да почне „метлата“

Првиот грчки F16 ја прелета Македонија

Првиот грчки F16 ја прелета Македонија

УНЕСКО бара Охрид да се стави на листата загрозено светско наследство

УНЕСКО бара Охрид да се стави на листата загрозено светско наследство

Копров им се извини на Србите затоа што не добија од нас ниту еден поен

Копров им се извини на Србите затоа што не добија од нас ниту еден поен

Апелационен суд не ја прифати жалбата на Спиро Ристовски

Апелационен суд не ја прифати жалбата на Спиро Ристовски

Едмонд Темелко не се откажува од градоначалничката функција

Едмонд Темелко не се откажува од градоначалничката функција