25 Јуни, 2019
0.0187

(ВИДЕО) Република Српска направи оклопни возила, ги претстави на парада

Објавено во: Балкан 10 Јануари, 2019

На прославата на Денот на Република Српска, во Бања Лука, беа претставени првите оклопни возило произведени во федералниот кантон на БИХ.

Станува збор за борбеното возило за полициски и воени интервенции "Деспот", произведено од претпријатието Технички ремонт Братунац.

"Деспот" има модерен дизајн, долг 6,05 метри и висок 2,7 метри, со максимална тежина од 14 тони.

Тоа е возило кое достигнува брзина од 120 километри на час.

Може да се движи по вода длабока повеќе од еден метар и без никакви проблеми ги надминува вертикалните препреки до половина метар.Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Вучиќ посети поплавени села, еден граѓанин го изненади со својот гест

(ВИДЕО) Вучиќ посети поплавени села, еден граѓанин го изненади со својот гест

(ВИДЕО) Со Балкански хит се славеше поразот на Ердоган во Истанбул

(ВИДЕО) Со Балкански хит се славеше поразот на Ердоган во Истанбул

АНКЕТА: Ердоган најугледен во арапските земји

АНКЕТА: Ердоган најугледен во арапските земји

(ВИДЕО) Момче во Белград плива во поплавена улица

(ВИДЕО) Момче во Белград плива во поплавена улица

(ВИДЕО) Автомобил излета во море

(ВИДЕО) Автомобил излета во море

Што ќе се случи со Титовиот брод?

Што ќе се случи со Титовиот брод?

(ВИДЕО) ГОЛЕМО НЕВРЕМЕ: Во Белград поплавени 20 градинки и зоолошка

(ВИДЕО) ГОЛЕМО НЕВРЕМЕ: Во Белград поплавени 20 градинки и зоолошка

Поради недостиг на лекари, од 1 јули ќе лекуваат и оние без искуство

Поради недостиг на лекари, од 1 јули ќе лекуваат и оние без искуство

Хвар со казни ќе ги превоспита туристите

Хвар со казни ќе ги превоспита туристите