21 Јануари, 2021
0.0176

(ВИДЕО) Русите пет години ќе го чуваат мирот во Нагорно - Карабах

Објавено во: Свет 25 Ноември, 2020

Руските мировници ќе останат во регионот Нагорно-Карабах повеќе од пет години. 

Еременскиот премиер Никола Пашинјан, верува дека руските мировници ќе останат во областа повеќе од пет години.

Ќе се создадат гаранции за безбедност и стабилност во регионот. 

„Но, конфликтот во Нагорно-Карабах продолжува, затоа не верувам дека присуството на руски мировници ќе биде ограничено на еден петгодишен период“, изјави Пашинјан во интервју за ТАСС.

Пашинјан кажа дека ставот на Ерменија во врска со статусот на Нагорно-Карабах останува непроменет.

Пашинјан рече дека статусот на Нагорно-Карабах допрва треба да се утврдува преку процесот на преговори во рамките на групата од Минск на ОБСЕ.

На 9 месецов,  рускиот претседател, Владимир Путин, азербејџанскиот претседател, Илхам Алиев, и ерменскиот премиер, Никола Пашинјан, потпишаа заедничка изјава за целосен прекин на огнот во Нагорно-Карабах почнувајќи од 10 ноември.

Азербејџан соопшти дека неговите сили влегле во вториот од трите окрузи кои во рамки на договорот за кој беше завршен шестнеделниот судир околу регионот Нагорно Карабах треба да му ги предаде Ерменија.

Ерменија се сложи на предавање на трите окрузи околу Карабах – Адхам, Калбаџар и Лачин.

Адхам беше предаден на 20 ноември, а Лачин ќе биде предаден на 1 декември.


Можеби ќе ве интересира

Бајден и официјално стапи на претседателската функција на САД

Бајден и официјално стапи на претседателската функција на САД

(ФОТО+ВИДЕО) РЕДОК ФЕНОМЕН: Пустината Сахара е покриена со снег

(ФОТО+ВИДЕО) РЕДОК ФЕНОМЕН: Пустината Сахара е покриена со снег

Држава оди во карантин - граѓаните да не одат подалеку од еден километар од домот

Држава оди во карантин - граѓаните да не одат подалеку од еден километар од домот

Вакцината на Фајзер/БионТек го запира новиот британски вид на корона вирус

Вакцината на Фајзер/БионТек го запира новиот британски вид на корона вирус

Не им се доставени 29 отсто од ветените дози вакцини - Италија се закани дека ќе ја тужи Фајзер

Не им се доставени 29 отсто од ветените дози вакцини - Италија се закани дека ќе ја тужи Фајзер

Горбачов разговараше за нуклеарното оружје со Бајден и очекува продолжение на „НОВ СТАРТ“

Горбачов разговараше за нуклеарното оружје со Бајден и очекува продолжение на „НОВ СТАРТ“

И по еден час откако заболен зборувал, во аеросолите во просторијата уште има коронавирус: Најново истражување

И по еден час откако заболен зборувал, во аеросолите во просторијата уште има коронавирус: Најново истражување

Анализа: По што ќе се памети Трамп и што ќе го одбележи претседателството на Бајден?

Анализа: По што ќе се памети Трамп и што ќе го одбележи претседателството на Бајден?

ИНАУГУРАЦИЈА НА БАЈДЕН: Се очекува спектакл на светски ѕвезди и десетици илјади војници од Националната гарда

ИНАУГУРАЦИЈА НА БАЈДЕН: Се очекува спектакл на светски ѕвезди и десетици илјади војници од Националната гарда